Ana Sayfa Patili Dostlar

Köpekler Kesinlikle Yememesi Gereken Yiyecekler

Köpekler İçin Zararlı Olan Yiyecekler

Köpekler Hangi Meyveleri Yiyebilir? 10 Besin Önerisi ! - bugezio

“Köpeğim için zararlı yiyecekler nelerdir?” sorusu özellikle can dostlarının sağlığını kendi sağlığı gibi düşünen sahiplerinin en çok merak ettiği konular arasında yer alıyor. Bizler için birçok fayda içeren yiyecekler patili dostlarımız için çok tehlikeli olabiliyor. Hatta ölümcül sonuçlar doğurabiliyor. Bu nedenle minik dostlarımız için zararlı olabilecek gıdalara blogumda yer vermek istedim.

Patili dostalarımız için zararlı olarak saydığımız her yiyecek, zararlı etkisini anında göstermeyebiliyor. Vücutta depolanarak sonradan zehirlenme belirtisi gösterebiliyor.

⇒Peki, sağlık sorunlarına neden olabileceği için köpeğinize vermekten kaçınmanız gereken yiyecekler nelerdir?

Beslenme- Pomeryan.com

1. Ksilitol: Yapay tatlandırıcı olarak kullanılan şeker alkolüdür. Etiketinde şekersiz yazan bir çok üründe ksilitol kullanılmaktadır. Meraklı dostunuz bir şekilde küçük miktarlardada olsa bu maddeyi bulur ve tüketirse, köpeğinizin kan şekerini düşürmesine, felç geçirmesine ve karaciğer yetmezliğine neden olur. Ksilitol en yaygın sakızlarda ve yer fıstığı ezmelerinde bulunur. Yer fıstığı ezmesi alırken arkasını çok dikkatli okuyun. (xylitol diye yazar genelde)

2. Meyve Çekirdekleri: Şeftali, erik, elma, hurma gibi meyvelerin çekirdekleri minik dostumuzun bağırsağını tıkayabilir ve bu meyveler zehirli olan siyanürü içerir. 

3. Avokado: Köpeklerde ishal, kusma ve kalp ritim bozukluğuna neden olmaktadır, bu nedenle kesinlikle verilmemelidir.

4. Yaş ve Kuru Üzüm: İçerdiği toksin nedeni ile köpeğinizin kusmasına, ishal ve böbrek yetmezliği gibi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalmasına neden olur.

5. Çerezler: Köpekler yiyeceklerini insanlar kadar iyi çiğnememektedirler, bu yüzden fındık, fıstık, badem, ceviz, kaju gibi kuruyemişler minik dostlarımız için boğulma riskini ortaya çıkarmaktadır ve yüksek yağ oranı midelerini rahatsız edecek kadar yüksektir.

6. Tarçın: Köpeğinizin kan şekerini çok fazla düşürebilir ve ishal, kusma, kalp atışı düzensizliğine ve karaciğer rahatsızlığına yol açabilir. Eğer toz halini içlerine çekerlerse bu nefes almakta zorlanmalarına, öksürmelerine ve boğulmalarına sebep olabilir.

7. Soğan, Sarımsak ve Frenk Soğanı: Dostunuzun kırmızı kan hücrelerini hasara uğratarak kansızlığa sebep olabilir. Bazı bebek mamalarında soğan tozu bulunur. Bu mamalardan kesinlikle uzak durulmalı ve köpekler için özel hazırlanmış mamalar tercih edilmelidir.

8. Çiğ Yumurta: Dostlarımız için birden çok tehlikeye sebep olabilir. Çiğ yumurtada hem köpekler hem de bizler için tehlikeli olan “salmonella” bakterisi bulunur. Salmonella köpeklerin zehirlenmesine sebep olabilir. Ayrıca çiğ yumurtada bulunan “avidin” Biotinin (B7 vitamini) emilimini engeller. Biotin eksikliği köpeklerimizde cilt ve tüy problemlerinin görülmesine sebep olur.

9. Çiğ Hayvansal Ürünler : Çiğ et ve et ürünleri, balık, tavuk v.b. gibi besinler gıda zehirlenmelerine yol açabilen bakteri ve parazitleri içerebilir. Ayrıca köpeğinizin çiğ balık ile beslenmesi durumunda ‘’Tiamin (B1 Vitamini)” yetersizliği görülür. Tiamin eksikliği, dostunuzda epilepsiye ve iştahsızlığa, aşırıya kaçıldığında ise ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

10. İşlenmiş Hayvansal Besinler (Sosis, Salam, Sucuk v.b): Günlük hayatta tükettiğimiz bu işlenmiş gıdalar fazlasıyla sodyum, baharat, protein ve yağ içermekle birlikte birçok kimyasal ve koruyucu madde bulunur. Bu gıdalar aşırı tüketildiği takdirde özellikle yavru köpeklerde kusma ve ishale neden olabilir. Ayrıca sucuk, sosis ve salamların içinde bulunan kimyasal maddeler ve hayvansal yağlar kanser riskini artırır. Paketli hiçbir gıdayı köpeğinize vermeyin.

11. Kemikler ve Kılçıklar: Köpeklerimizin kemiklerle oynamayı ve hatta onları yemeği ne kadar sevdiğini hepimiz biliyoruz ama bu kemikler parçalandıklarında tıpkı kırık bir cam gibi etki yaratır. Bu kemikler dostunuzun sindirim organlarını yırtarak ciddi zararlar verebilir.

12. Mısır Koçanı: Mısır koçanındaki mısırla ilgili ana tehlike, köpeklerin tüm koçanı ya da büyük bir kısmını yutabileceğidir. Bu da sindirim sorunlara yol açmaktadır.

13. Kedi Maması: Kedi dostlarımız ile köpek dostlarımızın mamalarının içerdiği besin değerleri birbirinden farklıdır. Kedi mamaları yağ ve protein bakımından oldukça zengindir. Köpeğinizin kedi mamaları ile beslenmesi ihtiyacından fazla yağ ve protein alacağı anlamına gelir. Bu durum kalp damar sistemini, yüksek tansiyonu, karaciğer yağlanmasını ve böbrek rahatsızlıklarını tetikleyen kolesterolün artmasına neden olur.

14. Mantarlar: Özellikle yabani mantarlar bizlerde olduğu gibi dostunuzun da birçok sistemini etkileyecek ciddi sağlık sorunlarına yol açan toksinlere sahiptir. Köpeğiniz mantar tükettiği takdirde karın ağrısı, böbrek rahatsızlıkları, ishal, kusma, koma ve ölümle sonuçlanabilen zehirlenmeler görülebilir.

15. Çikolata: Çikolatanın içerisinde bulunan en önemli zehirleyici madde teobromin, kas titremeleri, nöbetler, düzensiz kalp atışı, iç kanama ya da kalp krizi oluşturabilmektedir. Teobromin zehirlenmesinin başlangıcı, çoğunlukla hiperaktivite ile ortaya çıkmaktadır. En yüksek teobromin düzeyleri kakao, kaplama (kuvertür) çikolata ve bitter çikolatada bulunmaktadır.

16. Şekerli Gıdalar ve İçecekler: Dondurma gibi şeker ve şekerli içecekler köpeğinizde diş hastalığı ve diyabet riskini arttırır ve aşırı tüketildiğinde körlüğe ve iç organların ciddi bir şekilde hasar görmesine kadar ciddi sonuçlar doğurabilir.

17. Süt ve Süt Ürünleri: Sütte bulunan laktoz dostunuzda gaz, hazımsızlık ve ishal ile sonuçlanan bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Veteriner hekimler de bundan dolayı yavru köpekleri anne sütünden başka bir sütle beslemek zorunda kaldığınız zaman su ile seyreltmenizi yada laktozsuz süt kullanmanızı tavsiye eder. Aynı durum kedi dostlarımız için de geçerlidir.

18. Tuzlu Gıdalar: Tuz tüketimi, köpeğinizde aşırı susama, idrara çıkma ve sodyum iyonu zehirlenmesine neden olabilir. Köpeğinizin aşırı tuzlu gıdalar tükettiğini gördüyseniz, ona bol miktarda su verebilirsiniz. Hipertansiyon sorunu olan köpeklerde ciddi kalp ve böbrek rahatsızlıklarına neden olabilir.

19. Mayalı Hamur: Patili dostumuz mayalı hamur yediğinde midesinde büyümeye devam ediyor ve köpeğinizin sindirim sisteminde gaz birikmesine neden oluyor. Bu da sadece acı verici olmakla kalmıyor, aynı zamanda mide veya bağırsakların tıkanmasına da neden olabiliyor. Mayaların aynı zamanda köpeğinizi sarhoş edilebilecek etanolü üretmektedir.

20. Küflü ve Bozulmuş Gıdalar: Çürümekte olan ve küflenmiş gıdalar içerdiği yüksek oranda toksin nedeniyle köpeğinizin hassas bünyesini etkileyerek ishale ve kusmaya neden olur.

21. Çay ve Kahve: Kafein maddesi bulunan tüm ürünler köpeğinizin kalp, damar ve merkezi sinir sistemine ciddi zararlar verir. Az miktarda bile olsa bu gıdaları köpeğinize vermekten kaçının.

22. Alkol: Köpeğinizin alkollü içeceklerden tatması onların hassas vücutlarında ciddi zehirlenmeye, komaya ve hatta ölüme sebep olabilir

24. İnsan İlaçları: Aldığımız ilaçların, patili dostlarımız için de aynı faydaları sağlayacağını düşünmek yanlıştır. Veterineriniz önermediği sürece köpeğinize ilaç vermeyin. Zehirlenmesine sebep olabilirsiniz.

25. Üzüm: İçindeki hangi maddelerin özellikle köpeklerde bu etkiyi yarattığı tam olarak bilinmese de köpeklere verilen üzüm, bir süre sonra böbrek yetmezliğine neden olmaya başlar. Aynı zamanda dehidrasyon yaşayan köpekler için daha zorlu bir süreç oluşur.

Herhangi bir durumla karşılaştığınızda vakit kaybetmeden Veterinerinize ulaşın.!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bugezio.com