Ana Sayfa Ege Gezi Notları Türkiye

Kleopatra’nın Gözbebeği: Sedir Adası

Gezentiniz geldi haaanııım:)

Marmaris’e gitmişken Sedir adasını görmezseniz küsüşürüz. Hatta siz kedinize küsersiniz neden gitmedim diye benden söylemesi. Altın renkli özel kumu, yeşilliklerin içinde masmavi deniziyle gerçekten tam bir gözbebeği Sedir Adası. Kleopatra bu işi biliyormuş:)

Sedir Adası Nerede? Nasıl Gidilir | Muğla Her Zaman İyi Bir Fikirdir

Sedir Adası Nerede?sedir adası kleopatra plajı

Sedir Adası Muğla’nın Ula ilçesi sınırlarında yer alıyor. Ada Marmaris ve Ula ilçelerinin sınır diyebileceğimiz kesişim noktasında yer alıyor. Muğla’nın en güzel körfezlerinden olan Gökova Körfezi’nin doğusunda yer alan ada, altın sarısı rengindeki ince kumlu Kleopatra Plajı ve Kedrai Antik Kenti ile tanınıyor. Daha çok Sedir Adası ismiyle biliniyor tabi ki.

Sedir Adası uzaklık olarak, Akyaka’ya 27 km, Marmaris‘e ise 23 km, Muğla merkeze 52 km, Fethiye’ye 121 km uzaklıkta yer alıyor.

Sedir Adasının özelliği nedir? derseniz; bir rivayete göre Kleopatra burdaki kumları bu adaya özel olarak getirtmiş ve burada yüzmeyi çok severmiş. Kuma dokunduğunuzda neden bu kadar özel olduğunu hissedeceksiniz. Vücuda yapışmayan, parıl parıl parlayan bir kum.

Kleopatra Plajı’nın Kumu çok özel bir kum. Bu eşsiz kumun ünlü Romalı komutan Marcus Antonius tarafından Kraliçe Kleopatra için Mısır’dan getirildiği düşünülüyor. Farklı hikayelerde mevcut tabi.

Kleopatra Plajı’nın Kumunun Özellikleri:

  • Plajın kumu simli gibi parıl parıl. Kristal kumlar karbonatlı çamurun bir çekirdek etrafında birikmesiyle meydana gelmiş.
  • Kum ateşte yanma özelliğine sahip.
  • Sodalı suda kendiliğinden çoğalabiliyor.
  • Büyüteç ile incelendiğinde hareket ettiği görülüyor.

Adaya terlikle giriş yasak denilse de girebiliyorsunuz, lakin sahil şeridi tepeden akbaba gibi izleyen güvenliklerle korunuyor. Çünkü buradan kum almak, herhangi bir yere kum doldurmak yasak. Hatta öyle özel bir yer ki Sedir Adası, denizden tam çıktığınız yere duş koymuşlar. Buradan duş almadan çimlerin oradaki yerlerinize geçemiyorsunuz.

Aynı zamanda Sedir Adası iskelesini biraz geçince İncekum plajı var. Oraya da arabayla ulaşım yok fakat traktörle ulaşım sağlanıyor.

Ören yeri olduğu için yine giriş ücretli. Yine içeride yeme içme için bir tesis bulunuyor. Ben İncekum Plajına gelmeden Çamlı köyü yolu üzerinde Ayşe teyzenin yerinde gözlemeleri hüplettim.

Sedir Adası’nda Gezilecek Yerler:

  1. Kleopatra Plajı
  2. Kedrai Antik Kenti
  3. Sedir Adası Antik Tiyatro
  4. Apollon Kutsal Alanı
  5. Çamlı Köyü
  6. Boncuk Koyu

1) Çamlı Köyü

Oksijen dolu atmosferi ve berrak suyuyla meşhur Çamlı Köyü, Çamlık İskelesi’ne 3 kilometre mesafede bulunuyor. Çeşitli yemek içme yerleri de var. Hem denizin tadını çıkarırken, hem de keyif yapabileceğiniz biz atmosfer.

Çamlı Köyü’nden 9 km uzaklıkta bulunan Boncuk Koyu, özellikle temiz ve berrak sahili ile ünlü bir koy. İhtiyaçlarınızı karşılamak için çevrede çeşitli yeme-içme tesisleri yer alıyor. Karaburun ve Boncuk Koyu bölgeleri arasında kalan kısım boncuk köpekbalıklarının izleme ve üreme bölgesi olarak bilinmektedir.  Aynı zamanda dalış turları da yapılmaktadır.

3) Kedrai Antik Kenti

Sedir Adası’nda bulunan bu antik kent, Milattan önce 6. yüzyıldan beri varlığını sürdürüyor. Bu Antik Kente kara yoluyla ulaşım mümkün değil. Zeytin ve sedir ağaçlarıyla kaplı huzur dolu bir atmosfere sahiptir. Adanın ismi yüzyıllar önce Latince’de “sedir ağacı” anlamına gelen “cedrae” şeklinde bilinmekteydi. Yaşadığımız yüzyılda sedir ağacının gittikçe azalmasının sebebi ise insanlık ve halklar tarafından onlarca yıl çok fazla kullanılmış olması. Şuan da adada sedir ağacı yok maalesef.

Kedrai Antik Kenti’ne ilk yerleşen topluluk olan Dor’lar dışında, burada Persler, Grekler, Romalılar, Bizanslılar ve Helenler de yüzyıllarca yaşamıştır. Ayrıca Helenistik dönem ve bu dönemden öncesine ait hala günümüzde mevcut olan en önemli tarihi kalıntılardan biri buradaki surlardır. Karia’nın baş tanrısı olan Apollon için inşa edilmiş bir tapınak alanı da bulunmaktadır. Fakat bu tapınaktan geriye yalnızca temel kısımları kalmıştır.

4) Sedir Adası Antik Tiyatro

Sahilden yukarı doğru yürüdüğünüzde karşınıza Sedir Adası Antik Tiyatrosu çıkacak.  Manzarası çok güzel olan ve zeytin ağaçları ile kuşatılmış antik tiyatro 2500 kişilik bir kapasiteye sahip. Tiyatronun sahne binası oldukça tahrip olmuş. Bu güne kadar yine de kalıntıları insanı hayretlere düşürüyor.

Sedir Adası Antik Tiyatrosu Bizans döneminde aktif olarak kullanılmış. Yine Bizans döneminde sahne bloklarının taşları sökülerek konut inşa edilmiş.

5) Apollon Kutsal Alanı

Tanrı Apollon Karia’nın baş tanrısıdır ve etkisi Kedrai’de de görülmüştür. Adada tapınak bir teras üzerine inşa edilmiş. Apollon Tapınağında kutsal alan, sunaklar ve bazı yazıtlar bulunuyor. Tapınak oldukça dağınık durumda. Adanın etrafını tamamen dolaşamıyorsunuz zaten buradan sonra yasak bölge geliyor.

Sedir Adasına Nasıl Gidilir?

Sedir (Kleopatra) Adası - Gez Gör Bence

Sedir Adası’na ulaşım için tek yol  üzere deniz yolu. Araçla ulaşım yok, iyi ki de yok. Bu kadar temiz kalması bence buna bağlı.

İlk olarak Sedir Adası’nın ana yolu diyebileceğim Çamlı Köyü yolunu anlatayım. Muğla Marmaris yolu üzerinde giderken Çamlı Köyü tarafına araba ile dönüp yaklaşık 6 km araç ile gittikten sonra Çamlı Köyü’nde bulunan Kleopatra Plajı İskelesine ulaşıyorsunuz. Büyük bir otopark alanı var ve ücretsiz. Arabanızı buraya park ettikten sonra bu iskeleden kalkan tekneler ile Sedir Adası’na ulaşıyorsunuz. Sedir Adası’na giden tekne turlarına gidiş-dönüş kişi başı bir ücret vermeniz gerekiyor.  İskeleden her yarım saatte bir tekne kalkıyor. Tekne sizi bıraktıktan sonra alacağı saati de söylüyor ve siz o saatte geri dönmek için iskelede hazır ve nazır bekliyorsunuz. Sonra tekne gelip sizi aldığı yere tekrardan bırakıyor. Ada da kamp kurmak, gizlice kalayım demek de yasak 🙂

Çamlı Köyünden geçerken sağlı sollu kahvaltı yapabileceğiniz yerler var. Genellikle gözleme yapıyorlar. Ben Ayşe Teyzenin yerinde durmuştum. Çok tatlı çok konuşkan biri:) Evinin bahçesini kahvaltı alanına çevirmiş, geçimini sağlıyor. Her çeşitte taze taze yaptığı gözlemeleri de lezzetliydi.

Gelelim diğer ulaşım alternatiflerine. Sedir Adası’na Akyaka’dan ve Marmaris’ten kalkan günübirlik tekne turları ile de ulaşım sağlayabilirsiniz. Marmaris adaya biraz uzak olduğu için Akyaka’dan tekne ile ulaşım daha mantıklı. Akyaka günübirlik tekne turlarının rotasında İncekum Plajı ve Kleopatra Plajı genel olarak oluyor.

Tekneden indikten sonra giriş ücreti ödeyeceğiniz alan karşınıza geliyor. En son duyumlarıma göre zamlardan sonra müze kartınız yoksa 250 TL kişi başı ücret alıyorlar. Müze karta ise zaten ücretsiz. 65 yaş üstü, 8 yaş altı ve engelliler için giriş ücretsiz. Öğretmenler için giriş ücretli fakat indirimli.

Şezlonglar tamamen ücretsiz ama şöyle bir durum var. Ücretsiz olduğu için erken giden en gölge yeri kapar mantığı var. Zaten öğlene kalırsanız şayet yer bulmakta baya zorlanabilirsiniz. Adanın içerisinde belediyeye ait bir de kafe var. Yiyecek ve içecek alışverişlerinizi buradan halledebilirsiniz.

Sedir Adası’na Giderken yanınıza yiyecek içecek alabiliyorsunuz. Fakat piknik yapacak kadar bir malzemeden bahsetmiyorum. Büfe fiyatlarını göz önüne alırsak su ve atıştıracak bir şeyler, hatta tüm günü orada geçirecekseniz yanınıza yiyecek bir şeyler almanızı öneririm. Bunların dışında su altı gözlüğü, havlu, güneş kremi bu kıyılarda gezdiğiniz süre boyunca yanınızda olsun. Kumunun özelliğinden dolayı daha fazla yansıyan güneş sizi daha fazla bronzlaştıracak o yüzden yüksek faktörlü kremler almayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca ormanlık bir adadasınız ve arılar tepenizde dans edebiliyor. Yanınıza bir de kovucu spreyler almayı da unutmayın.

Peki Kleopatra Plajının efsanesi nedir?

♥Büyük Bir Aşk ve Sıradışı Bir  Hediye: Kleopatra Plajı / Sedir Adası

Marcus Antonius, Antik Roma’nın Triumvir adıyla anılan üçlü hükümdarlık döneminde doğu bölgelerin yönetimini alarak Tarsus’a gider. Efsanelere göre o gün, hayatının aşkı olan Mısır Kraliçesi Kleopatra ile buluşacak ve hayatı büyük ölçüde değişecektir. Fakat Antonius, bunun farkında değildir.  Kleopatra, kaybettiği toprakları kazanmak, Antonius ise İran’a yapacağı saldırıda yanında güçlü bir müttefik bulundurmak istemektedir. Gelecekte destansı bir aşka dönüşecek bu birliktelik, ilk başta sadece politik bir birliktelikten ibarettir fakat ikisinin de planlamadığı ve her şeyi değiştirecek bir şey vardır: Aşk.

E aşkın gözü kör, öyle siyaset hükümdarlık falan dinlemez:)

Bir gün, yolları Sedir Adası’na düşen çift, hafızalarından silinmeyecek bir tatil geçirir. Aşk, doğa, muhteşem bir deniz… Eksik olan ise yalnızca tek bir şeydir: Kumsal.

Bunun üzerine Cleopatra bu durumu sevgilisi Antonius’a anlatmış. Antonius ise Mısır’dan tam 60 gemiyle kum getirtip sevgilisinin  ayaklarına sermiş bu güzel kumsalı.. Böylece Bu güzel ada, güzel bir plaja sahip olmuş..
İnsanlara böyle turistik noktalarda bu tarz hikayeler anlatmak adettendir. Bu hikaye de Cleopatra Plajı ile birlikte yıllarca anılmaktadır. Bu hikaye aynı zamanda bu kumsala “Kleopatra Plajı” adının verilmesine sebep olmuştur.

Efsaneler, Sedir Adası’nın eşsiz sahilinin bu şekilde oluştuğunu söylemekte fakat bu sahilin eşsiz olmasının başka sebepleri de var. Sahili oluşturan her bir kum tanesi aynı boyda ve aynı şekildedir.

Ah Antonius Ah! 🙂

Sedir Adası’nın ziyaret saatleri;

Adayı haftanın her günü ziyaret edebilirsiniz. Kapalı gün yok.

Sedir Adası Açılış ve Kapanış Saatleri:

Yaz Dönemi (1 Nisan – 1 Ekim):
Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 19:00

Kış Dönemi (1 Ekim – 1 Nisan):
Açılış Saati: 08:30
Kapanış Saati: 17:30

Gişe Yaz / Kış Kapanış Saatleri:
Yaz Dönemi: 18:30
Kış Dönemi: 17:00

Sedir Adası İletişim Bilgileri:

Adres: 48710 Sedir Adası
E-mail: muglamuzesi@ktb.gov.tr
Tel: 02522146948

Sedir Adasını ‘ölmeden yüzmeniz gereken koylar’ arasına ekleyin. Şimdide iyi tatiller diliyorum. İnstagramdan da takip etmeyi unutmayın zira daha çoook gezeceğiz♥

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bugezio.com