Ana Sayfa Ege Gezi Notları Türkiye

Datça’nın En Güzel Koyları ve Plajları

datçanın en güzel koyları ve plajları bugezio

Benim en sevdiğim mevsim yaz. Ama bu mevsimi sevmenin nedenleri daha da sevilesi. Tuzlu saçlarımla, şıpıdık terliklerimde mavinin ve yeşilin arasında kaybolmuş bir şekilde yeni yerler keşfetmek. Neredeyse Türkiye’nin tüm deniz kıyılarını gezdim. Keşke diyorum ki bu deneyimlerimi, keşiflerimi size aktarmaya çok önceden başlasaydım. Hiçbir şey için geç değildir diyerek konuya giriyorum:)

Bu yaz günlerinde hadi bir de Datça’yı görelim herkes öneriyor diyorsanız doğru aynı zamanda da keyifli bir yolculuğa çıkacaksınız demektir.

Ve seyahatinizi planlamadan önce Datça’nın En Güzel Koyları yazımı mutlaka okuyun. Ha bu arada arkadaşımın özel isteği üzerine bu bilgiyi veriyorum. Datça’nın balı ünlü olduğu için her gittiğiniz koyda bol bol arı kardeşlerle karşılaşabilirsiniz.

70 km uzunluğa sahip Datça Yarımadası 245 km sahil şeridine sahiptir ve yarımadanın kıyılarında 52 koy ve bük yer alır. Şimdi gelin bakmaya bile doyamayacağınız en güzel Datça Koylarını birlikte gezelim; En doğusundan en batısına koylarını keşfedelim yarımadanın…

Datça'nın Bükleri! | Gez, Ye, İç

1. Kargı Koyu

Kargı Koyu – Vista Garden Datça

Datça merkeze 10 dakika mesafedeki Kargı Koyu merkeze yakın olması sebebiyle en güzel ve en popüler koylardan biridir. Etrafı dağlarla çevrili koyun içinde bulunan azmaktan dolayı yüzerken ara ara buz gibi hissedebilirsiniz. Akvaryumu andıran taşlı denizi ve maviliği keyfinize keyif katacak. Bir çok işletme mevcut. Dilerseniz sadece otopark ücreti vererek kendi sandalye ve masanızla denizin keyfini çıkartabilirsiniz.  Ama şunu söylemeliyim ki erken saatlerde gitmenin faydalı olduğu koy öğleden sonra aşırı kalabalık olabiliyor. Kargı Koyu’nda restoran ve konaklama imkanı da mevcut. Kargı’ya uğramadan Datça’dan dönmek hata olur:)

2. İnbükü Koyu (Emel Sayın Koyu)

Marmaris’ten Datça‘y giderken Çubucak Kamp alanını geçince ilk karşınıza çıkacak olan koydur İnbükü Koyu. Yemyeşil çam ağaçlarının arasında, rüzgarsız ve masmavi bir denize girmek isteyenlerin uğrak yeridir. İnbükü Ormanlık Alanı ile iç içe olan İnbükü Koyu, Emel Sayın Koyu olarak da bilinir. Bu koya tekneyle gelen Emel Sayın, burada denize girmiş, koydan çok etkilenen Emel Sayın’ın adı, bu koya verilmiştir. Halk arasında anlatılan bu hikaye, Emel Sayın’ın göz rengini andıran masmavi sulardan da gelmektedir.  Ne kadar doğru bilinmez tabi. Datça’nın her yeri aşık olunacak güzellikte.  Hem yatlar hem de balıkçı tekneleri sık sık burayı ziyaret eder. Emel Sayın Koyu’na karadan yol var, inip yeşilin ve mavinin keyfini sürebilirsiniz.

3. Palamutbükü Koyu

Palamutbükü Nerede, Nasıl Gidilir? Palamutbükü Gezilecek Yerler Nelerdir? - Seyahat Haberleri

Yarımadaya gelip de kesinlikle görmeden dönmemeniz gereken, uzun plajı ile gündüzünüze, huzu dolu akşamıyla gecenize anlam katacak akvaryum gibi bir koy Palamutbükü. Datça’da birbirine benzer isimlere sahip birden fazla koy var “Palamutbükü, Hayıtbükü, Ovabükü, Domuzbükü ve Kızılbük.” Bunların içerisinde sadece Domuzbükü’ne karayolu ile ulaşım yok. Diğerlerine aracınızla rahatlıkla girip çıkabilirsiniz. Ama en popüleri, kampçıların gözbebeği Palamutbükü Koyu, masmavi denizi, taşlı sahili, tam karşısındaki Palamutbükü Adası ile tekrar tekrar gelmek isteyeceğiniz sakin ama imkanların elinizin altında olduğu bir yer.

4. Gerence Koyu (Akvaryum Plajı)

Akvaryum Koyu Palamutbükü (Gerence Koyu) - Ege Masalı

Palamutbükü’nden devam edin hop yanı başınızda yine buz gibi akvaryuma benzeyen deniziyle Gerence Koyu karşınıza çıkacaktır. Bir diğer adı zaten Akvaryum koyu olarak kalmış ve herkes bu adıyla biliyor. Buraya mutlaka uğramalısınız. Kamp yapabileceğiniz de ormanlık alan bulunuyor fakat elbette ki yasak. Çünkü Marmaris Datça bölgesi yangın bölgesi. Ve biz insanoğlu dikkat eksiliğine sahip olduğumuz için çöp atarız, ateş yakarız giderken de asla arkamıza dönüp bakmayız.! Yine de siz gidin ve buraları bir görün, temiz bırakın ama aşık olarak geri dönün.

5. Bencik Koyu

Cheerfulmoon: bencik koyu...

Bencik Koyu ince-uzun şekli, iri taşlı plajı ve mavi suları ile korunaklı bir koy. Marmaris ile Datça’yı birbirinden ayıran Datça yarımadasının Hisarönü beldesinin içerisinde bulunuyor. Haritada karşınıza Rohan Dilek Türk Plajı olarak çıkar ama aslında Bencik’tir burası. Bir diğer adıyla Bencik Limanı. Koyun tam karşısında Dişlice Adası yer alır. Tarihin Babası Heredot’un, Dadya’nın Pers işgali ile alakalı olarak adından söz ettiği koy aynı zamanda Bencik. Datça’nın adı pek duyulmayan ama gelenlerin müdavimi olduğu çamlarla kaplı koylardan biridir.

6. Knidos Koyu

Knidos Antik Kenti | Knidos Gezi Rehberi | Yapıları

Buraya geldiğiniz Datça Yarımadası’nın en ucunda bulunuyor olacaksınız ve en batı noktası. Önce binlerce yıllık geçmişi ile antik Knidos kentini gezebilirsiniz. Ardından Knidos’un sahip olduğu koyda masmavi sularda yüzebilir tarihin yanı başında kendinizi mavi yolculukta gibi hissedebilirsiniz. Knidos Antik Kent gezinizi akşam saatlerine bırakın çünkü buradan sandalyelerini açıp günbatımını izleyen bir kalabalık göreceksiniz. Datça’nın en uç noktasından günbatımını izlemenin yarattığı duyguyu bir de siz deneyimleyin isterim. O yüzden mutlaka güneş batma saatinde planlamanızı yapmalısınız.

7. Hayıtbükü Koyu ve Kızılbük (Gabaklar Plajı)

HAYITBÜKÜ – Datça Çiftlik Apart

Datça merkezden  Knidos’a doğru giderken yaklaşık yarım saat sonra Mesudiye Köyü’ne gelirsiniz. İlk olarak Hayıtbükü çıkar karşınıza ve onun tam karşısındaki Kızılbük yani Gabaklar Plajı. Mesudiye’nin 3 Güzelleri vardır;

Hayıtbükü, Ovabükü ve Kızılbük.  Bu üç koyda birbirinden güzel ve yakın konumda oldukları için üçünüde deneyimleyebilirsiniz. Ama favori olan, yeşil ağaçların bitişiğinde masmavi deniziyle Hayıtbükü.  Çeşitli işletmelerde bulabileceksiniz. Sessiz sakin bir tatil yapmak isteyen herkes burayı değerlendirmelidir.

Kızılbük Ahşap Evleri

Kızılbük ise 3 güzellerin içinde en minik olan. Yeşilliklerin arasına gizlenmiş turkuaz ve tonları ile baş döndürücü bir koy burası. Gabaklar Plajı denilen sahili tabi ki daha da bilinir. Konaklama imkanı bulunan Kızılbük’te ahşap bungalovlar var, kamp severler için de uygun ortam mevcut.

8. Ovabükü Koyu

Ada Pansiyon - Ovabükü Datça | Küçük ve Butik Oteller Sitesi

Mesudiye Köyü’ün içerisinde bulunan bir diğer koy ise Ovabükü Koyu.  Hayıtbükü’ne 5 dakika mesafedeki Ovabükü uzun sahili ve yeşil-mavi tonlarıyla en popüler koylardan biridir. Denizi birden derinleşebiliyor ve yanınızda da mutlaka deniz ayakkabısı getirmelisiniz. Taşlık bir sahile sahip Ovabükü.

Aynı zamanda çok çeşitli olmasa da otellerin yer aldığı Ovabükü’nde konaklayabilir ya da günübirlik denizin keyfini çıkarabilirsiniz.

9. Kurubük Koyu

Datça Kurubük Koyu Nerede, Kamp, Konaklama » GEZGİN SİTESİ

Datça Yarımadası’nda mavinin ve yeşilin her tonunu görebileceğiniz birbirinden farklı koylar ve plajlar var.  Ovabükü’nden Knidos’a doğru devam devam ettiğinizde 5-10 dakika sonra yeşil yeşil ağaçlarla kaplı Kurubük koyunu göreceksiniz. Renklerin dansı sizi mest edecek. Koyda herhangi bir işletme yok. Kendi malzemelerinizle denizin ve doğanın tadını çıkarabilirsiniz. Bir gününüzü ayırmayı planladıysanız günbatımını da izlemeden dönmemenizi öneririm.

10. Büyük Çatı Koyu

Çatı Koyu Mavi Tur Datça'da Sizi Bekliyor - GeziLinki Mavi Tur

Genel ismi Çatı Koyu aslında ama Büyük Çatı Koyu ve Küçük Çatı Koyu olarak ikiye ayrılmış. Manzarası ise Gökova Körfezi. Yolu epey bozuk olduğu için araçla giden yarıyoldan dönesi geliyor. Baştan belirteyim aracınız yüksekse tercih edilecek bir yol. Burası daha çok yatların ve teknelerin uğrak yeri.

11. Bağlarözü Koyu

Bağlarözü Koyu – Vista Garden Datça

Knidos’a yakın konumdaki koylardan biridir. Denizi genel olarak taşlı olsa da suyu tertemiz. Zaten taşlık olan denizlere her zaman temiz oluyor bana göre. Datça’nın neyi meşhur? Tabi ki bademi. Bu koyda badem ağaçları ve zeytin ağaçlarını aynı yerde göreceksiniz. Kafa dinlemek için kesimlikle bu koy çok ideal.

12. Mersincik Koyu

Mersincik Koyu – Vista Garden Datça

Datça Yarımadası’nın Gökova Körfezine bakan kısmındadır ve bu kısımda bulunan tek doğal limandır. Mersincik Koyu ve ya Limanı özellikle mavi tura çıkan tekneler için dinlenme noktasıdır. Datça’nın her yerinde olduğu gibi sessizliği dinleyerek ve mavi-yeşil dansını izleyerek hoş vakit geçirebileceğiniz bir yer.

13. Aktur Koyu ve Plajı

Türkiye'nin En Güzel Koyu' Ünvanını Alan Cennet: #Datça #Aktur #JaleTan | bluesyemre

Sadece Datça’nın değil Türkiye’nin en güzel koyu olarak popürlerleşen Aktur Koyu Mavi bayraklı plaja sahip. Tabi burada Aktur Kamping, Aktur Kurucabük ve Aktur Tatil Sitesi olarak benzer isimde plajlar olduğunu vurgulayalım. Ve hepsinin de mavi bayraklı plajlar olduğunu. Koyda birçok yat ve tekne göreceksiniz, çünkü mavi tura çıkanların demir attığı yerlerden biri bu koy. Denizi tertemiz, kumsalı göz alıcı. Kısaca Datça’ya gelip de mutlaka uğranması gereken koylardan biri. Kamp severler için de Aktur Kamping bir çok fırsat sunuyor. Burası kum, Güneş ve deniz üçlemesiyle tatilin tadını çıkartırken aynı zamanda tenis, basketbol, voleybol, su sporları, bisiklet, yoga gibi aktivitelere de katılmak isteyenler için biçilmiş bir kaftan!

14. Karaincir Koyu ve Plajı

Datça Karaincir

Karaincir Koyu kumsal plaja sahip olması nedeniyle Datça’nın en çok tercih edilen plajlarındandır. Özellikle çocuk sahibi aileler için  sığ ve kumlu oluşuyla gayet uygun. Karayolu ile ulaşımın en kolay olduğu plajlardan biri olan Karaincir’e varmak için Emecik Köyü’nden içeri sapmanız gerekiyor.

Bir çok tatil köyü ve apart tarzı otellerin bulunduğu koyda dilerseniz şezlong kiralayabilir, tüm gün denizin keyfini çıkarabilirsiniz. Bazen rüzgarlı olsa da cam gibi suyu ve uzun kumsalıyla Karaincir Datça’ya gelip de mutlaka görülmesi gereken koylardan biri. Fakat tabi ki Datça’nın nadir rastlanan kum plajına sahip olduğu için işletmeler tarafından biraz işgal edilmiş.

15. Perili Köşk Koyu 

Perili Köşk Koyu - Datça | Cennet

Datça’nın yay şeklinde olan sessiz sakin bir koyu Perili Köşk. Karaincir Plajı’nın hemen yanı başında bulunuyor.  Koyun hemen önünde bir ada bulunuyor,  Uzunca Ada (Ayak Adası) denilen adaya yüzmek mümkün. Aracınızla ulaşımın kolay olduğu Perili Köşk Plajı “Güllük Koyu” olarak da bilinir.  Sakinlik arayanlar için en ideal yerlerden biridir.

16. Akçabük Koyu ve Plajı

Akçabük Koyu - Rezervasyon Yap

Kurubük’ten hemen sonra karşınıza çıkacak olan yine göz alıcı güzellikteki ve mavilikteki bu koy Akçabük. Taşlık deniz severler için ideal, berrak suyu tertemiz.Zaten Datça’da kuma sahip bir deniz bulmak çok zor. Ve bu her plajının berraklığını açıklar nitelikte.

Dilerseniz Akçabük Kamping içerisinde konaklama yapabilirsiniz. Kamp severler için en ideal yerlerden biri yarımadadaki. Huzur dolu sakin bir tatil için Akçabük doğru tercih. Ulaşım kolaylığı olması da buraya talebi artırıyor.

Datça’da Karadan Ulaşımı Olmayan Koylar ; 

Domuzbükü Koyu Kamp Alanı - Campalow

Domuzbükü Koyu

1. Domuzbükü Koyu (Domuz Çukuru Koyu)

Domuzbükü Koyu, tekne ile ulaşılabilen enfes koylardan biridir. Tekne turuna katılırsanız görme şansınız olacak.

2. Armutlusu Koyu

Armutlusu Koyu da kara yolu olmayan ve tekne ile gidilebilecek koylardan biri.

3. Murdala Koyu

Bu koya araçla ulaşım var fakat yolu mıcırlı olduğu için çok da tercih edilmiyor. Arabanız yüksekse deneyimleyebilirsiniz.

4. Kızlan Gereme Koyu

Kızlan Köyü yakınındaki Kızlan Gereme Koyu da bozuk yolundan ötürü pek tercih edilmeyen koylardan.

Hastane Altı Plajı - Datça - Hastane Altı Plajı Yorumları - Tripadvisor

⇒Datça’nın merkezinde de hiç ulaşım ile uğraşmadan gidebileceğiniz üç plaj bulunuyor.

1. Hastanealtı Plajı

2. Kumluk Plajı

3. Taşlık Plajı

Datça merkezde yer alan ve üçü de mavi bayraklı plaj olan Hastanealtı Plajı, Kumluk Plajı ve Taşlık Plajı ise olmazsa olmazlardan. Üçünün de yapıları birbirinden farklı. Taşlı ya da kumlu plaj olarak tercih sizin.

Datça’nın en güzel koylarını ve plajlarını sizler için derledim; öneri var ısrar yok:)

Bol mavili ve yeşilli tatiller diliyorum♥

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bugezio.com