Ana Sayfa Ege Gezi Notları Türkiye

Datça Gezi Rehberi

Gelenin bir daha gitmek isteyeceği büyülü yer DATÇA!

Şimdiden söyleyeyim Datça’ya tatil düşünüyorsanız bu rehber niteliğindeki yazıyı okumadan Datça rotasını oluşturmayın derim,  şimdiden iyi tatiller dileriz♥

Datça gezilecek yerler ve Datça nerede | Gezi Bilgileri

Datça’nın benim için ayrı bir yeri var. Önceleri çok keşfedilmemiş bir yer olduğu için o sessizliği, sakinliği, masmavi koylarını kalabalıkların içinde kaybolmadan doyasıya yaşayabiliyordum. Son zamanlarda ise biraz daha yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı oldu.

Datça’nın turkuaz mavi denizi, taş evleri, çiçekli sokakları ve terletmeyen havası size buraya aşık olmanız için yeterli nitelikte. Marmaris’ten araçla 1 – 1,5 saat süren yolculuğun sonuna doğru geldiğinizde, çam ağaçlarıyla kaplı dar, mıcırlı yollar görmeye başlıyorsunuz. İşte o an o yolun sonunda Datça’nın verdiği huzur paha biçilemez. Strabon’un, ”Tanrı çok sevdiği kulunu uzun ömürlü olsun diye Datça Yarımadası’na gönderir!” diye bir sözü var. Datça’ya bir kez gelen tekrar tekrar gelir. Bunu kanıtlayamam ama denediğinizde haklı olduğumu anlayacaksınız😊

Datça’da o kadar çok gezecek yer var ki 1-2 güne sığacak gibi değil. En azından bir 4 gününüzü buraya ayırmalı ve her köşesinin keyfini sürmelisiniz. Tam olarak 4-5 günlük bir Datça tatilini ideal oluyor.

DATÇA'DA GEZİLECEK YERLER | Biz Evde Yokuz

Datça, Türkiye’nin güneybatısında Muğla iline bağlı bir ilçedir. Datça, ana karadan çıkıntı yapan bir yarımada üzerinde yer almaktadır ve Ege Denizi ile Akdeniz’in buluştuğu yerde konumlanmaktadır. Datça’nın en önemli özelliklerinden biri doğal güzellikleridir; turkuaz renkli denizi, pitoresk koyları ve zeytin ağaçlarıyla kaplı yemyeşil doğasıyla gelenlerin aklında kalıcı bir yer ediniyor. Datça ayrıca tarihi kalıntıları, antik kentleri ve doğal kaynakları ile de ünlüdür.

Datça’da gezilecek yerler, Datça plajları, yeme-içme ve konaklama önerileri, yapılacak aktiviteleri ve daha pek çok konuyu Datça gezi rehberi niteliğindeki bu yazıda bir araya getirdim. O zaman gelin Datça’ da ne yenir? Nereler gezilir? biraz bunun üzerine sohbet edelim;

⇒Datça’ya Nasıl Gidilir?

Dile benzeyen saplı bir adacık olsa da hem karayolu hem de hava yolu ile Datça’ya ulaşım mümkündür.  Otobüsle gelmek isterseniz önce Marmaris’e gelmelisiniz daha sonra ise otobüs ve minibüsler ile Datça’ya ulaşabilirsiniz.

Bursa – Datça arası 610 km sürüyor. Yaklaşık 7.5-8 saat civarıdır.

İstanbul – Datça arası 742 km sürüyor. Yaklaşık 10 saat.

İzmir – Datça Arası 290 km, yaklaşık 5 saat sürüyor.

⇒Datça’ya Ne Zaman Gidilir?

Yaz aylarında Datça’dan bekleniyorsunuz! Oldukça temiz ve berrak olan denizinin ise soğuk olduğunu da belirteyim. İlkbahar aylarında da tercih edebilirsiniz hem sezon olmadığından dolayı kalabalıktan uzak sakin bir tatil olur fakat suyu soğuk olduğu için alışık olmayanlar üşüyebilirler.  Ayrıca Datça’nın temmuz ve ağustos gibi yazın en sıcak aylarında bile esintili bir havası var. Siz yine de tüm Datça’nın büklerinde denizin keyfini çıkarmak için yaz aylarını tercih edin.

⇒Datça’da gezilecek yerler listesi

 • Datça Merkez – İskele Mahallesi
 • Eski Datça
 • Reşadiye Mahallesi
 • Knidos Antik Kenti
 • Deveboynu Feneri
 • Kızlan Tarihi Yel Değirmenleri
 • Can Yücel Evi
 • Kumluk Plajı
 • Kairos Marina
 • Knidos Antik Kenti
 • Surf Tatil Köyü
 • Gebekum Tabiat Parkı
 • Tarihi Yel Değirmeni
 • Mehmet Ali Ağa Konağı
 • Aktur Tatil Sitesidatça gezilecek yerler

Datça’nın Neyi Meşhur & Datça’dan Ne Alınır ?

Datça’dan ne alırsanız bilin ki bademlidir 🙂 

Türkiye’de badem denince akla Datça gelir.  Bademli kurabiyesini kesinlikle deneyiniz, Datça Gazozu da oldukça meşhurdur.

 • Datça’nın Bademli kurabiyesi
 • Datça’nın Bademli Çekme Helvası
 • Terletmeyen havası
 • Datça Bademi,
 • Datça Balı,
 • Datça’nın enfes lezzetteki balıkları,
 • Datça’nın Taş Evleri
 • Datça GazozuDatça Belediyesi on Twitter: "@ozgurakin76 @ChpDatcaGenclik https://t.co/T7TDSDk5N1" / Twitter

⇒Datça Hangi Ayda Gidilir?

Özellikle şubat ayında Badem Çiçeği festivaline oluyor biz henüz gidemedik ama listemizde tabi ki. Mayıs ve haziran ayları çok sakin sessiz huzurlu oluyor, temmuz – ağustos ayında kalabalık ve bazı koylarda neredeyse yer bulamıyorsunuz, Eylül ve Ekim aylarında da çok güzel ve hala denize girilebiliyor. Hem de kalabalık olmadan sakin oluyor.

⇒Datça Gezilecek Yerler

Datça Yarımadası girintili çıkıntılı olmasından dolayı, bazıları kum bazılar

ı çakıllı taşlı bazıları gizli, birbirinden farklı cennet gibi koylara ev sahipliği yapıyor. En baştan söyleyeyim, Datça’nın her neresini gezerseniz gezin, hangi koyunda ya da plajında yüzerseniz yüzün aşık olarak oradan ayrılacaksınız:)

Etkileyici doğası, masmavi denizi ve tarihe tanıklık eden yapılarıyla birlikte huzur ve sakinliğin abidesi Datça’yı keşfedebileceğiniz pek çok destinasyon bulunmaktadır. Bunların başında ilk yerleşimlerin yapıldığı antik kentler, mavinin yeşile çaldığı koylar ve tarihi günümüze taşıyan Eski Datça Mahallesi yer almaktadır.

Eski Datça

Datça merkezine yaklaşık 3 kilometre uzaklıkta yer alan Eski Datça Mahallesi, bölgedeki en eski yerleşim yerlerinden biridir. M.Ö. 11. yüzyılda inşa edilen bölge, mimarisi ve etkileyici atmosferiyle, Datça’nın en uğrak noktalarındandır. Mahalle sınırları içerisinde gezilen her sokak, görülebilen her evde ayrı bir tarih yatmaktadır. Rengarenk begonvillerle süslü taş evleri, hediyelik eşya satan şirin dükkanları, Arnavut kaldırımlı sokakları ve kendine özgü yerel yemekleriyle hala popülerliğini sürdürüyor. Eski Datça sokaklarını gezerken sanatın o huzurunu iliklerinize kadar hissedeceksiniz.

Ünlü şair ve Datça aşığı Can Yücel’in Evi de burada bulunuyor. Evlerin renkleri, önlerindeki süsler ve çiçekler o kadar birbiriyle uyum içindeki gezerken sizi de mest ediyor.

Eski Datça’daki butik oteller ve pansiyonlar konaklama için seçenekler mevcut. Burayı da konaklamanız için değerlendirebilirsiniz.

Mahalleye ulaşımlar özel araç, taksi veya Eski Datça dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

Eski Datça - Rezervasyon Yap

Eski Datça’da yapabileceğiniz bir kaç öneri sunuyorum size, ama daha fazlasını keşfetmeyi size bırakıyorum. Kesinlikle badem aromalı yiyecek ve içeceklerinden tadın. Hatta badem aromalı kahvesi bile var Datça’nın. Özellikle bademli gazozu ve bademli tatlıları meşhur. Her sokağında fotoğraf çekip kendinize anı biriktirin. Evinize, kendinize ya da sevdiklerinize el emeği hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Eski tarihi Cami’yi de ziyaret edip görebilirsiniz.

Can Yücel’in Evi

Datça denildiği zaman akla ilk gelen isimlerden biri olan Can Yücel’in evi, Datça merkezine yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta Reşadiye Mahallesi sınırları içerisindedir. Ünlü şairin evine ulaşımlar, özel araç, taksi veya Reşadiye dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

Yaşamının uzun bir bölümünü Datça’da sürdürmüş ve buraya aşık olarak vefat etmiş olan Türk edebiyatının ünlü şairlerinden Can Yücel’e ait olan ev, günümüzde artık tarihsel açıdan önem taşıyan bir destinasyon olarak önem kazanmıştır. Evin içerisinde Can Yücel’e ait kişisel eşyalar ve tablolar görülebilmektedir. Evin yan sokağına da Can Yücel’in ismi verilmiş.

Can Yücel’in Evi’ne girişler ücretsizdir.

Knidos Antik Kenti

Datça Yarımadası’nın  batı ucunda konumlanan Knidos Antik Kenti, merkeze yaklaşık 35 kilometre uzaklıktadır. Tarihe tanıklık eden antik kente ulaşımlar özel araç, taksi veya Yazı dolmuşlarıyla yapılabilmektedir.

Knidos Antik Kenti - Gez Gör Bence

M.Ö. 4. yüzyılda inşa edilen antik kent, bölgede 1858 yılında gerçekleştirilen arkeoloji çalışmaları esnasında keşfedilmiştir. Antik kentteki buluntular M.Ö 2000’lere kadar uzanıyor. Buranın bilinen ilk yerli halkı Karyalılar. En parlak dönemi ise Dorlar zamanında yaşanmış. Dorlar M.Ö 1000 yıllarında Trakya üzerinden güneye inmiş ve bugünkü Datça ilçe merkezinin 1.5 km kuzey doğusunda Dor uygarlığının merkezi olan Knidos’u kurmuşlar. Kent içerisinde görülebilecek pek çok tarihi yapı da bulunmaktadır.

Denize nazır bir konumda keşfedilmeyi bekleyen Knidos Antik Kenti’ne girişler 2023 yılı için 50 TL fakat müze kartınız varsa ücretsiz giriş yapabilirsiniz. Antik kentin içerisini gezebilir, öğlen Knidos koyunda yüzebilir, akşamında ise günbatımını izleyebilirsiniz.

⇒Knidos Feneri

Şamil Türkiye Ansiklopedisi..........: Karaburun Deniz Feneri, Datça, Muğla

Datça’nın önemli tarihi yapılarından olan Knidos Antik Kenti sınırları içerisinde bulunan Knidos Feneri, ilçe merkezine 35 kilometre uzaklıkta, Yazı Köyü’nde yer almaktadır.

Yapıya ulaşımlar özel araç, taksi veya Yazı Köyü dolmuşlarıyla sağlanıyor. 1931 yılında yapımı tamamlanmış olan fener, hem Akdeniz’i hem de Ege Denizi’ni geniş bir açıdan görmektedir.

Bulunduğu konumun eşsiz bir manzaraya sahip olduğu fenerin alt katında, bölge mutfağının en özel lezzetlerinin tadına bakabileceğiniz bir restoran da hizmet vermektedir. Günün herhangi bir saati ziyaret edebileceğiniz Knidos Feneri’ne girişler ücretsizdir.

Datça Yel Değirmenleri (Kızlan Değirmenleri)

KIZLAN YEL DEĞİRMENİ – Datça Suites

Datça’ya bağlı Kızlan Köyü sınırları içerisinde yer alan tarihi değirmenler, merkeze yaklaşık 8 kilometre uzaklıktadır. Değirmenlere ulaşım özel araç, taksi veya Kızlan Köyü minibüsleri ile sağlanmaktadır. Datça’ya doğru giderken Kızlan köyü kavşağına gelmeden önce değirmenler görünmeye başlıyor. Yamaca inşa edilmiş 6 tane değirmen var ve bunun iki tanesi restoran kafe olarak hizmet veriyor.

Yemyeşil Datça manzarasına hakim konumda bir yemek keyfi yaparak gezinize küçük ve huzur dolu bir mola verebilirsiniz.

Kızlan Köyü’nün turizme çok önemli katkılarından olan değirmenlerin biri de günümüzde ev olarak kullanılmaktadır. Tarihi ortalama 120 yıl öncesine dayanan değirmenler, etrafını kaplayan yeşil bitki örtüsüyle birlikte oldukça etkileyici bir görünüme sahiptir.

Datça Yel Değirmenlerini ziyaret etmek ücretsizdir.

Sevgi Yolu

Sevgi Yolu | Nomatto

Datça merkezde sahil boyunca kuzey doğuya doğru yaklaşık 1 kilometre uzanan trafiğe kapalı yürüyüş yolu. Her bir yanı botanik bahçesi gibi farklı ağaçlar ve çiçeklerle dolu. Birçok otel, apart otel, tesis, kafe, devlet hastanesi, iskeleler bu yol üzerinde yer alıyor. Uzun yürüyüşler yapabileceğiniz bir lokasyonda bulunan Sevgi Yolu üzerinde hediyelik eşyalar satın alabileceğiniz birçok dükkan da hizmet vermektedir.

Sevgi yolu boyunca denize girebileceğiniz ya da oturup keyif yapabileceğiniz Hastanealtı plajı bulunuyor. Datça’nın en güzel koyları yazımızdan tüm Datça koylarını inceleyebilirsiniz.

 Karia Yolu (Karya Yolu)

Karia Yol

Karia Yolu: Bozburun Yarımadası

Türkiye’nin en uzun antik yürüyüş rotası burası. Likya Yolu ile birlikte Türkiye’nin en bilinen ve popüler yürüyüş rotası olan Karia Yolu (Karya Yolu), 850 kilometre boyunca uzanarak her köşesinde tarihi hazineler ve doğal güzellikler saklıyor.

Datça Yarımadası’nın el değmemiş güzelliklerinin yanı sıra Bozburun Yarımadası, Gökova ve Muğla’nın en güzel noktalarını da keşfe çıkabilirsiniz.

Binlerce yıllık antik kentlerden endemik bitki türlerine, yeşil ve mavinin birleştiği panoramik doğa manzaralarından şelaleler ve derelere kadar pek çok farklı bölüme sahip olan Karia Yolu’nun belirli bölümlerini kendi başınıza veya her mevsim düzenlenen doğa yürüyüşleriyle gezebilirsiniz.

İyi düzenlenmiş bisiklet yollarıyla da temiz havasının tadını çıkarabileceğiniz Karia Yolu’nun rotası üzerindeki sessiz ve huzurlu Ege köylerine uğrayarak da organik ürünlerle hazırlanan kahvaltılar ve yöresel lezzetler tadarak küçük molalar verebilirsiniz.

Datça Pazarı

Datça pazarı

Bal, badem, bal yani üç B diyoruz 🙂 ve gazozuyla ünlü Datça’da pazarları dolaşmayı çok severim diyenlerdenseniz Datça Pazarı’na uğrayabilirsiniz. Rengarenk yöresel ürünler, el emeği göz nuru hediyelik eşyalar, Datça magnetleri ve birbirinden güzel takılarla süslü tezgahlar arasında keyifle gezebileceğiniz pazarda çevresi organik tarım alanlarıyla çevrili Datça’nın ünlü balları ve bademlerini de satın alabilirsiniz. Yerli ve yabancı turistlerle hareketlenen Datça Pazarı’nda alışveriş yaptıktan sonra bir yol üstü kafesinde ufak bir dinlenme molası verebilirsiniz. Haftanın her günü 09:00 ile 23:00 saatleri arasında Datça Pazarı’nı gezebilir ve tatil alışverişlerinizi burada yapabilirsiniz.

Datça’da Bunları Yapmadan Kesinlikle Dönmeyin;

Knidos’ta sandalyelerini kurup, yanınıza alacağınız yiyecek ve içecekler ile günbatımını izleyin.

Issız koylarını keşfedin ve doyasıya yüzün.

Kumluk plajında yan yana dizilmiş restoranlar birini seçin ve denize nazır akşam yemeğinizi yiyin.

Bademli Gazoz, bademli kahve içmeden, bademli kurabiye ve tatlılarından yemeden dönmeyin.

İster badem ağaçları çiçek açtığında ister meyve verdiğinde, herhangi bir mevsimde yolunuzu muhakkak Datça’ya düşürün. Datça gezilecek yerler için benden bu kadar, yazımı beğendiyseniz aşağıya yorum bırakıp beni mutlu edebilirsiniz 🙂 Aynı zamanda beni İnstagram’dan da takip edebilirsiniz. Orada da paylaşımlar yapıyorum.

Birlikte daha çook gezeceğiz:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bugezio.com