Ana Sayfa Ege Gezi Notları Türkiye

Şirince Gezi Rehberi

İzmir‘in Selçuk ilçesine bağlı şirin mi şirin bir Rum köyü Şirince, önceleri Çirkince olarak kullanılan adının tam tersi aslında. Bu güzel köy, yan yana sıralanmış tarihi küçük evleri ile dar ve yokuşlu sokaklarıyla ufak ama huzurlu bir köy.

Haftasonları daha çok uğrak yer haline geldi. Kafa dinlemek ve doğayla iç içine vakit geçirmek isteyenler için harika bir seçenek.

İşte, Şirince’ye ilk kez gelenler için köyde neler yapılabileceğine ve nasıl bir yer olduğuna dair biraz bahsedelim;

Halkbank Kültür ve Yaşam

⇒Şirince Hakkında Kısa Bilgi

Asıl adı Kırkınca olan bu köy hakkında pek çok rivayet var. En bilineni ise efsanevi bir çağda kırk kişinin dağlara vurmasıyla ilgili.

Kırkınca ismini de buradan aldığı söyleniyor. Rum telaffuzuna bağlı olarak Kirkice, Kirkince, Çirkince gibi şekillerde söylenen Kırkınca ismi Cumhuriyet ilk yıllarında değiştiriliyor. Dönemin İzmir valisi Kazım Dirik’in verdiği talimat üzerine burası Şirince adını alıyor. 19.yüzyılda incir üretimi ile ünlü olan Şirince’de 1800 hane bulunuyordu.

1923’teki Nüfus Mübadelesinden sonra ise Rumlar ayrılınca köydeki kültürde değişimler oluyor. İçerisinde iki tane Rum kilisesi bulunan Şirince’de hiçbir ev, diğer bir evin manzarasını kapatmıyor.

Maya takvimine göre 21 Aralık 2012’de kıyametin kopacağı hikayesini hemen hemen herkes biliyordur. Bu tarihte Şirince, yüksek ve dağlık olduğu için güvenli bölge olarak tanıtıldı. Tabi sonra böyle bir durum olmadı ama Şirince adından daha da söz ettirmeye başladı.

⇒Şirince’de Neler Yapılır?

Yeşil zeytinliklerin, mis kokulu meyve ağaçlarının çevrelediği tepelerin ardındaki Şirince, İzmir‘in en popüler köylerinden.

Meyve aromalı el yapımı şarapları, meşhur kumda Türk kahvesi, gözlemesi, konsept butik otelleri, dillere destan Matematik Köyü ve köye hayat veren Nişanyan Evleri ile Ege Bölgesi‘nin en önemli ziyaret rotalarından biri.

Peki buraya kadar geldik neler yapabiliriz?

İşte Şirince’de Yapılacak 9 Şey

 • Şirince’nin dar, renkli tarihi sokaklarında yürüyün.
 • Köy pazarını gezin.
 • El yapımı birbirinden ilginç hediyelik eşya satan yerleri inceleyin. Hatta buralardan sevdiklerinize ufak hediyeler tercih edebilirsiniz.
 • Tarihi Rum evlerini inceleyin. Ve anı kalsın, fotoğraf çekin.
 • Hodri Meydan Kulesi’nden köy manzarasını seyredin.
 • El yapımı meyve şaraplarını tadın.
 • Mürver şurubunu deneyin.
 • Meşhur kumda kahvesini için.
 • İmkanınız ve vaktiniz varsa tarihi konak ve taş evlerde konaklayın.

Şaraplarını denemeden önce size bir mahzen önerim var. Solmissos mahzen… Neredeyse her yerde şarapları denedim ama aralarındaki tat farkını buraya geldikten sonra anladım.

Duyduğuma göre bandrollü olmasına dikkat etmeliyiz ve her yapılan şarap gerçek meyveden yapılmıyor.  Bizimle çok güzel ilgilendiler. Hiç sormadan her

şarabından tatmamızı istedi ve yanında ağız tadını yerine getirip şarapların tatları karışmasın diye ikram ettikleri kavurga da diğer yerlerde göremediğimiz ufak ama güzel bir detay.

Aynı zamanda şehir dışına da gönderim yapıyorlar. Eğer kargoda kırılan olursa da hiçbir ücret istemeden kırılanın yerine yenisini tekrar gönderiyorlar. Sanırım artık müdavimlerinden biri de ben oldum:) Öğrendiğim ufak bilgilerle 7 şişe şarap alıp yola koyuldum. Şirince’de ki son durağım burasıydı.

Solmissos Mahzen

AdresŞirince, 202 sokak No 1, 35920 Selçuk/İzmir

Saatler

⇒Şirince’de Ne Yenir?

Şirince merkezdeki kafeler daha çok fastfood tarzındaki menülerle hizmet veriyor. Gözleme, börek çeşitleri hızlı atıştırmalıklardan. Bunun dışında çoban kavurmadan çorbaya, kebap, şiş çeşitleri ve deniz ürünlerine kadar farklı lezzetleri deneyebilirsiniz. Köyün girişindeki Dimitros RestaurantŞirince Artemis Restaurant ve Nişanyan Hotel iyi yemek yiyebileceğiniz yerlerden.

⇒Şirince Nerede? 📍

⇒Şirince’ye Nasıl Gidilir? 🚌

Şirince, Selçuk’a 8 km, Efes Antik Kenti’ne 12 km, Kuşadası’na 30 km, İzmir’e ise 85 km uzaklıkta. Köye ulaşmak için öncelikle Selçuk ilçe merkezine gitmeniz gerekiyor.

Selçuk ile köy arasında iki farklı güzergah var. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin geçen yıl açtığı alternatif yol daha düzgün ve daha az virajlı. Selçuk’tan köye düzenli dolmuş seferi var. Ben arka eski yolu kullanıyorum. Çünkü yeni yol oldukça kalabalık oluyor ve çift yön olduğu için trafik baya sıkışıyor. Dağ yolu ise fazla virajlı olduğu için biraz da mide bulandırıyor.

İzmir-Selçuk ulaşımı için ise İZBAN, tren ya da otobüs tercih edilebilir. İzmir şehir merkezinden bu güzel köye özel araçlarıyla gidecek olanlar İzmir-Aydın Otoyolu’nu ya da İzmir-Aydın Karayolu’nu takip edip Selçuk ilçe merkezinden Şirince tabelasını takip etmeli. Kuşadası yönüne giden şehirlerarası otobüslerle Selçuk’ta inerek köye gitmek de seçenekler arasında.

Kaç günde gezilir: Şirince o kadar küçük bir köy ki 1 günde gezip görebilirsiniz. Ama tam anlamıyla tadını çıkarmak isterseniz 2 gününüzü ayırmalısınız.

Ziyaret için en uygun zaman: Şirince, sahip olduğu iklim itibariyle her mevsim ziyaret edilebilir bir yerdir. Lakin köyün en güzel ve en popüler dönemleri bahar ve yaz aylarına denk gelmektedir. Yazın sıcaklar bunaltıcı olabildiği için Nisan ve Mayıs gibi bahar aylarını tercih etmenizi öneririz.

⇒Şirince Gezilecek Yerler ✔︎

Taş döşeli, dar sokaklarında gezebileceğiniz ve kesinlikle görmeniz gereken yerleri hemen yazıyorum;

 1. Şirince Çarşısı

Şirince’de yaşamın merkezi çarşıda. Gün boyu hareketliliğin bitmediği çarşıda kahvehane, kafe, restoran, hediyelik eşya dükkanları yan yana. Manav, kasap ve market gibi köyün ihtiyaçlarının karşılandığı dükkanlar da var.

Ama 7 8 saatlerinden sonra sessiz bir köye dönüşüyor, her yer neredeyse kapanıyor. Baştan sona daracık sokakların birbiriyle buluştuğu çarşı keyifli bir yürüyüş rotasıyla köyü keşfetmek için olmazsa olmazlardan.

 1. St. John Baptist Kilisesi

Yakın zamanda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından  St. John Baptist Kilisesi restore edildi. Çeşmeli bir avlu içerisinde bulunan kilisenin yazıtında, ‘Peygamber ve Vaftizci Yahya Kilisesi, Helliopolisin kutsal rahibenin emri ile Siphnoslu Kallinikos lütfuyla çok sevdiği tanrısı için yapılmıştır. Buradaki ve çevredeki dindar Hristiyanların çok değerli yardımlarıyla yapılmıştır’ yazıyor.

Tarihi Şirince St. John Kilisesi Restore Edilecek - İzmir Haberleri

Kilisenin tam olarak hangi yıl yapıldığı bilinmese de yıkıldıktan sonra 1805 yılında yeniden inşa edilmiş. Kilisenin giriş kapısının önünde, ortasında Meryem Ana heykeli bulunan küçük havuz ziyaretçiler tarafından dilek havuzuna dönüştürülmüş. Etrafında dilekler dileyip bozuk para atıyorlar.

Kilisenin dış bahçesi muhteşem bir manzaraya sahip. Sizler de manzarayı kaçırmayıp bahçeden fotoğraf çekmeyi unutmayın. Aynı zamanda dik yokuşu çıkıp yorulduktan sonra soluklanıp soğuk bir şeyler içmek içinde tam kilisenin yan tarafında bir işletme bulunuyor. Manzarayı buradan da izleyebilirsiniz.

 1. Taş Mektep

Artemis Restaurant ve Şarapevi’nin hizmet verdiği tarihi okul binasının bir kısmında Şirince Taş Mektep Müzesi bulunuyor. Haftanın 7 günü açık olan bu müze Tanzimat’tan Cumhuriyet dönemine kadar Osmanlı’nın eğitimdeki yenileşme sürecini ve Cumhuriyet dönemi eğitim sisteminin izlerini obje, fotoğraf ve belgelerle sunuyor.Gez / Gör / Eglen

Taş Mektep, Çirkinceli Rumların katkısıyla İzmir eğitim şirketi Homer tarafından 1906 yılında kurulmuş. Okul binasının boyutu nedeniyle ‘Büyük Okul’ olarak adlandırılan bu yapı 1921-1922 eğitim-öğretim dönemine kadar Rum okulu olarak hizmet vermiş. Mübadeleden sonra 1990’lı yılların başına kadar Türk çocuklarına eğitim verilen okul, 1996’dan bu yana Şirince Artemis Restaurant adıyla faaliyette.  Eskiden bir Rum okulu olarak kullanılmış. Ve Yunan Dili, Coğrafya, Tarih, Matematik, Beden Eğitimi, Müzik, Fransızca ve Din dersleri verilmiştir. 1996’dan sonra ise bölgeye ait özel üretim şarapların ve yöresel lezzetlerin servis edildiği ünlü bir restorana dönüştürülen bina bugünlerde ise Şirince Taş Mektep Müzesi olarak hizmet vermektedir.

Hodri Meydan Kulesi

 1. Hodri Meydan Kulesi

12 metre yükseklikteki bu yapı 2011 yılında tamamlandı. Şirince’nin cazibe merkezine dönüşen bu kule yapıldığından beri romantik akşam yemekleri, evlilik teklifleri gibi yüzlerce güzel anıya şahit oldu.

Kulenin doyum olmaz efsane manzarasıyla tanışmayı unutmayın. Maalesef ki özel bir mülkiyet içerisinde kurulmuş bu yapı. O yüzden duyumlarıma göre otelde konaklama yapmıyorsanız bazen bu güzel manzaranın keyfine doyamıyorsunuz.

 1. Nesin Matematik KöyüNesin Matematik Köyü - Gezicini.com

Şirince’ye yaklaşık 2 km uzaklıktaki Nesin Matematik Köyü, doğa içinde sakin bir yerde kurulu.

Dünyada eşi benzeri olmayan, tamamı bilime adanmış bu köyde her yaz dünyanın dört bir yanından öğrenci ve hocalar televizyon, gazete ve dış dünyadan bağımsız olarak matematik yapıyor.

2007 yılında inşaatı başlayan köy, 20 dönüm arazi üzerinde tamamı geleneksel biçimde inşa edilerek hayata geçirildi. İhtiyaçlara göre organik bir şekilde bağışlar ve desteklerle büyüyen köyde üstü yarı açık yemekhane, amfi ve kütüphane görülmeye değer.

Nesin Vakfı’nın Felsefe Köyü de Matematik Köyü’nün yanı başında bulunuyor. Köyün yegane macı  araştırmaya yönelik matematiği öğrencilere tanıtmaktır. Gençlere matematiğin korkulacak bir şey olmadığını göstermektir aslında. Eğitmenleri, ülkenin ve dünyanın dört bir yanından Köyümüze gönüllü gelen akademisyenlerdir. Matematik Köyü kâr amacı gütmez.

 1. Tiyatro Medresesi

Nesin Matematik Köyü’nün hemen yanındaki 6 dönümlük arazide kurulan Tiyatro Medresesi‘nin resmi adı Uluslararası Araştırma Yaratım ve Gösteri Merkezi. Alternatif bir üniversite atmosferi oluşturma amacıyla yola çıkan medrese hem inziva hem de bir buluşma noktası.

 1. Nişanyan Kaya MezarıSevan Nişanyan / En son yazıları: February 2012

Likya konulu bir kitap çalışması sırasında kaya mezarı yaptırma fikri aklına gelen Sevan Nişanyan, Dalyan’daki kaya mezarlarının bir benzerini 3 yıl süren çalışmanın ardından Şirince’de hayata geçirdi.

Cumhuriyetin ilk yıllarından bu yana Türkiye‘de yapılanların gecekondu, taklit, ikinci sınıf olduğu düşüncesine karşı kalıcı bir iz bırakmak için kaya mezarı inşa ettirdiğini söyleyen Nişanyan’ın sıra dışı kişiliğinin yansıması olan bu mezar Kayserdağı’nda orman arazisi içerisinde.

Şirince Konaklama↓

Markiz Konakları

MARKIZ KONAKLARI (Şirince, Türkiye) - Otel Yorumları ve Fiyat Karşılaştırması - Tripadvisor

Şirince Köyü’nün muhteşem manzaralarını sunan bir yamaçta meyve ağaçları ve çiçekler içinde, restore edilmiş 3 tane tarihi Rum konağında hizmet veren Markiz Konakları; 4 tane Standart, 2 tane Delüks ve 2 tane Superior Delüks odasıyla konuklarını ağırlıyor. Sigara içilmeyen Şirince manzaralı odalarda el işi süslemeler, ahşap karyolalar, antika eşyalar  farklı bir hava katıyor.

Güllü Konak

Güllü Konak
Tarihi atmosferini ve el değmemiş doğal güzelliklerin korumayı başarmış Şirince Köyü’nde yer alan Güllü Konak, yöreye özgü taşlarla inşa edilmiş ahşap süslemeli asırlık bir konakta 13 tane otantik dekorasyonlu odası ile hizmet veriyor. Butik otelin odalarında Şirince ve bahçe manzaralı balkon, şömineli oturma odası, ayrı yatak odası, el işi kilimleri, el yapımı ahşap mobilyalar var.

Chez Rumi Butik Otel ŞirinceChez Rumi Butik Otel Şirince

Şirince Köyü’nün tam ortasında, yöreye özgü mavi pencereli ve beyaz boyalı bir konakta güler yüzlü personeliyle misafirlerini ağırlayan bir aile işletmesi olan Chez Rumi Butik Otel Şirince, 4 tane özenle tasarlanmış şık odasıyla huzurlu bir Şirince tatili yaşatıyor. Otantik atmosferini koruyan konağın tarihi dokusunu bozmadan odalar dekore edilmiş.

Kayserkaya Dağ EvleriKayserkaya Dağ Evleri

Şirince Köyü’nün çam ormanları ve meyve ağaçları arasında doğa ile iç içe huzurlu bir tatil sunan Kayserkaya Dağ Evleri, 15 tane yöreye özgü ahşap ve taş mimari müstakil köy evinde konuklarına hizmet veriyor. Şirince merkezinin 1 km uzağında, dağ eteğinde donanımlı bir kamp alanı da sağlayan otelde isterseniz kahvaltılı ve kahvaltısız seçeneklerle çadır kurup huzuru yeniden adlandırma fırsatı bulabilirsiniz.

Şirince diğer oteller;

Kırkınca Evleri Butik Hotel
Kırkınca Evleri Butik Hotel
Begonvil Pansiyon Şirince
Begonvil Pansiyon Şirince
Zeytinli Konak Hotel

Zeytinli Konak Hotel

Selçuk ve Efes Harabeleri’nin yakınında, huzurlu atmosferi ile ilgi gören Şirince Köyü’nde Arnavut kaldırımlı bir sokakta yer alan Zeytinli Konak Hotel, yöreye özgü asırlık bir Rum konağının restore edilmesi ile hizmete başladı. Her biri otantik dekorasyonlarla özenle süslenmiş 14 tane sigara içilmeyen odaya sahip butik otelde el işi yatak takımları ve perdeler, ahşap antika eşyalarla eski zamanı andıran bir tatil geçirebilirsiniz.

Mystic Konak

Doğa Pansiyon
Doğa Pansiyon
Nişanyan Evleri Hotel
Nişanyan Evleri Hotel
Terrace Houses Sirince - Fig, Olive and Grapevine
Terrace Houses Sirince – Fig, Olive and Grapevine
İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı tarihi Şirince beldesinde bulunan Terrace Houses, bölgenin popüler destinasyonlarına oldukça yakın bir mesafede konuklarını ağırlıyor. Konaklama süresi boyunca faydalanabileceğiniz yöresel kahvaltı, ücretsiz internet ve otopark hizmeti işletme bünyesinde tüm konuklara sunuluyor.   Tüm odalarda standart olarak bulunan klima, çay kahve ikramları var.
Şirince Taşkonak
Şirince Taş Konak
Hotel Sirince Evleri
Hotel Sirince Evleri
Şirince Köyü’ne hakim bir yamaçta, 1900’lü yılların başlarında inşa edilen tarihi bir konakta hizmet veren Hotel Şirince Evleri, 6 tane sigara içilmeyen, otantik ve tarihi atmosferini korumayı başarmış özel tasarımlı odasıyla misafirlerini tarihte bir yolculuğa çıkarıyor.
Mosaic Hotels (Doktorun Evi Butik )

Mosaic Hotels (Doktorun Evi Butik )

Şirince Köyü’nde Arnavut kaldırımlı güzel bir sokakta, köydeki diğer konaklardan farklı olarak İzmir’in klasik konakları tarzında inşa edilmiş Mosaic Hotels (Doktorun Evi Butik); güler yüzlü personeli, tarihi ve otantik atmosferini yansıtan dekorasyonu ile keyifli bir tatil yaşatıyor. Şirince Köyü’ne hakim bir noktada yer alan otelin restoranında Şirince çiftliklerinden getirilen
Salkım Konak ve Agac Evler
Salkım Konak ve Agac Evler
Klaseas Taş Ev&Cafe
Şirince’nin tüm huzurunu hissedebileceğiniz ve lezzetli meyve şaraplarını deneyebileceğiniz bir tatil diliyorum♥

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bugezio.com