Ana Sayfa Yaşam İpuçları

Vizesiz Avrupa Ülkeleri 2023

Dünya’da keşfedilmeyi bekleyen öyle çok yer var ki…

Ama Türk vatandaşları için bu durum bazen zorlayıcı olabiliyor. Yine de gezginler olarak umudumuzu kırmadan bardağın dolu tarafına bakmalıyız. Türkiye’den vize istemeyen ülkeleri gezerek bir başlangıç yapabiliriz. Bu yazımızda seyahat öncesinde vize derdine düşmeden, evrak kürek toplamadan  ve ek masraflar ödemeden, yeri geldiğinde bir anda karar verip gitmek isteyebileceğiniz her bölgeden ülkeleri derledik.

2022 vizesiz ülkeler: Vizesiz gidilen ülkeler, vize istemeyen ülkeler nelerdir? Vizesiz yapılan turlar - Haberler

Yorucu prosedürler, çeşitli ek masraflar ve vize onayı geldi mi gelecek mi diye uzun, meraklı bekleyişler… Çıkmak istediğimiz seyahatler ve gidip görmek istediğimiz yerler için hepsi önümüzde ayrı ayrı birer engel gibi. Hayalini kurduğumuz o güzel seyahatlerde enerjimizi keyifli vakit geçirmeye ayırmak için tercih edilebilir seyahat noktaları arasında vize istemeyen ülkeler tahmin ediyoruz ki herkes için daha caziptir. Bu yazımızda seyahat öncesinde vize derdine düşmeden yeri geldiğinde bir anda karar verip gitmek isteyebileceğiniz her bölgeden ülkeleri derledik.

Not: Ülkelerin seyahat kuralları hızlıca değişebiliyor. Yolculuk sırasında kötü sürprizlerle karşılaşmamak için gideceğiniz ülkenin seyahat kurallarını Dışişleri Bakanlığı’nın sayfasından kontrol edebilirsiniz. Vizesiz de olsa her uluslararası seyahatinizde pasaportunuzun en az altı ay geçerli süresi olduğunu kontrol etmelisiniz. Bu sayfadaki vizesiz ülkeler umuma ait Türk pasaportları (bordo) sahipleri için, turistik geziler özelindedir. Eğer seyahat amacınız ticari ya da iş içinse gideceğiniz ülkenin ekstra belge ya da izin istemediğinden emin olmalısınız.

Vizesiz Avrupa Ülkeleri

Vizesiz Arnavutluk Gezilecek Yerler | Skyscanner Haberler

Fotoğraf kaynak: skyscanner.com

Arnavutluk

Bağımsızlığını kazandıktan sonra giderek artan popülerliği ve ülkenin batısında yer alan Adriyatik Denizi ile turizm ülkelerinden biri haline geldi. Çoğunlukla kültür turizmi sevenlerin tercih ettiği Arnavutluk, zengin kültürü, köklü tarihi, farklı mimarisi ve capcanlı gece hayatıyla rotalara girmesi gereken bir ülke. Arnavutluk, özgün gelenekleri, bozulmamış doğası, nefis mutfak kültürü, misafirperver ve sıcakkanlı insanlarıyla turizm alanında Balkanlar’da giderek yıldızı parlayan bir ülke. Arnavutluk’a gitmek için en uygun zaman ilkbahar ve sonbahar ayları. Arnavutluk kıyı kuşağında Akdeniz iklimi, kuzey ve iç kısımlarda nemli bir iklim ve kuzeydoğu bölgelerde de Alp iklimi olmak üzere üç tür iklim tipi görülüyor. Mayıs ve haziran gibi aylarda kültürel etkinliklerin daha fazla olduğunu ve yaz mevsiminde ise yerel turizm nedeniyle ülkenin tatil yerlerinin bir hayli kalabalık olduğunu aklınızda bulundurun .Vizesiz girdiğinizde 90 gün boyunca ülke içinde kalabiliyorsunuz.

Başkenti: Tiran
Para birimi: Arnavutluk Leki

178.000+ Bosna Hersek Stok Fotoğrafları, Resimler ve Royalty-Free Görseller - iStock

Bosna-Hersek

Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan bir Balkan ülkesi. Bosna- Hersek kültürlerin, dillerin ve dinlerin harmanlandığı ve bunun yanında savaşın izlerini ülkenin her yerinde taşıyan küçük, yoksul fakat kültür açısından zengin bir ülkedir. Bu zenginliği Doğu’nun Batı’nın ve Slav kültürünün etkisinde kalmasına borçludur.  Bosna ülkenin kuzey kısmını oluşturuyor ve ‘Bosna’ ismini ülkenin içinden geçen ırmaktan alıyor. Hersek ise ülkenin güneyini oluşturur. Haziran – eylül arası ziyaret etmeyi tercih edebileceğiniz Bosna-Hersek’in yemek kültürü de bize çok uzak değil. Ülkemizde de bilinen Boşnak böreğini gitmişken yerinde yemek isteyebilirsiniz. Vizesiz şekilde 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydıyla seyahat edebilirsiniz.

Başkenti: Saraybosna
Para birimi: Bosna-Hersek Markı

Karadağ'ın En Güzel 8 Plajı | Türk Hava Yolları Blog

Fotoğraf Kaynak: turkishairlinesblog

Karadağ

Dünyanın en genç ülkelerinden Karadağ diğer bilinen adıyla Montenegro, Balkan coğrafyasında muhteşem sahillere ve etkileyici bir doğaya sahip. 2024 yılında Avrupa Birliğine girmeye hazırlanan Karadağ’ı vizesiz gezip görmek için son çağrı.  Son dönemde vizesiz seyahat etme imkânının da etkisiyle Türk vatandaşları arasında da giderek popülerleşti. Vizesiz giriş yaptığınızda 90 gün süreyle ziyaret edebilirsiniz.

Başkenti: Podgorista
Para birimi: Euro

Azerbaycan Gezi Rehberi | Pegasus Hava Yolları

Fotoğraf Kaynak: pegasus.com


Azerbaycan

Azerbaycan'da 1200'den fazla proje TİKA ile hayata geçti - Son Dakika Haberleri

Fotoğraf Kaynak: trthaber

Azerbaycan, Batı Asya ile Doğu Avrupa’nın kesişim noktası olan bir Kafkasya ülkesi. Ana dili Azerbaycan Türkçesi olan ülke zengin ve bize benzer bir kültüre sahiptir. Sovyet Birliği’nin dağılmasından sonra bağımsızlığını kazanan ülkede hâlâ nüfusun belli bir kısmı Rusça konuşuyor. Azerbaycan’a girişte, 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren TC vatandaşları için vize uygulaması kalktı. Vizesiz 90 gün boyunca ülkede kalabilirsiniz.

Başkenti: Bakü
Para birimi: Azerbaycan Manatı

Belarus-Beyaz Rusya

Belarus Nerede, Nasıl Gidilir? Belarus Gezilecek Yerler Nelerdir? Yapılacaklar Listesi... - Seyahat Haberleri

Başkent dahil olmak üzere Belarus’ta yer alan her şehirde tiyatro, opera gibi sahne sanatlarını seyretmek mümkün. Belarus mutfağının ise ilginç bir özelliği var; patatesten yaklaşık 250 çeşit yemek yapılıyor!Türk ve Belarus kültürü birbirine çok  benziyor.

Doğu Avrupa ülkesi Belarus (Beyaz Rusya), eski Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’nin bir parçasıydı. Avrupa‘nın doğal güzellikleriyle öne çıkan ülkesi Belarus, yüzlerce gölü, akarsuyu, doğal yaşamın görüldüğü köy ve kasabalarıyla özellikle ekoturizm alanında öne çıkan bir coğrafya.Belarus’a vizesiz seyahat ettiğiniz takdirde 30 gün ülke sınırları içinde kalabilirsiniz. Ancak toplam kalış süresi ilk giriş tarihinden itibaren 1 yıl içerisinde 90 günü geçemiyor.

Başkenti: Minsk
Para birimi: Beyaz Rusya Rublesi

Ermenistan

Erivan nerede ? | Sabithaber

Denize kıyısı olmayan bir Güney Kafkasya ülkesi olan Ermenistan; özellikle başkent müzeleri, operaları, galerileri ve kütüphaneleriyle kültürel açıdan çok zengin.

Kapı vizesi ya da online vize alarak 21 gün süre şartıyla Ermenistan’ı ziyaret edebilirsiniz.

Başkenti: Erivan
Para birimi: Ermenistan Dramı

Kosova

Kosova

2008 yılında bağımsızlığına kavuşarak dünyanın en genç ülkelerinden biri olan Kosova Cumhuriyeti, Avrupa’nın 50. ülkesi oldu. Balkanlarda yer alan küçük bir ülke olan Kosova, bağımsızlığının ilanı sonrasında Avrupa Birliği’ne giren Kosova günümüzde 116 ülke tarafından resmen tanınmaktadır. Türk vatandaşları ise hala vizesiz olarak bu muhteşem tarih dolu ülkeyi gezme fırsatı bulabiliyor. Başkent Priştine, ülkenin turistik ve kültürel açıdan en hareketli şehri. Kosova için 180 gün içinde süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekiyor.

Başkenti: Priştine
Para birimi: Euro

Gürcistan

Gürcistan'ı Keşfedin | Haberler | Otokar

Gürcistan, barındırdığı çetin yamaçlara sahip dağlarıyla kayak deneyimi ve tarihsel mirasıyla kültür turizmi açısından cazip ülkeler arasında. Türkler ve yabancı turistler tarafından rağbet gören Gürcistan’ın en çok ziyaret alan şehirlerinin başında Tiflis ve Batum bulunur. Avrupa’ya yakınlığı, cezbeden doğası, tarihi ve kültürel zenginlikleri ve misafirperverliği ile bilinen ülkenin gezilecek pek çok özel rotası vardır. Araçla da ulaşım sağlamak mümkün. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize uygulamayan ülkeler arasında yer alan Gürcistan’a gitmek için yanınızda kimliğinizin bulunması yeterli. Ancak kimliğin veriliş tarihinden itibaren 10 yılı aşmamış olması gerekiyor.

Başkenti: Tiflis
Para birimi: Gürcistan Larisi

Makedonya Cumhuriyeti

Üsküp'te Tarihi ve Turistik Yerler | 16 Tarihi Yer | Fixbilet Blog

Makedonya bozulmamış ormanları, dağları ve gölleriyle doğa turizmi için ideal ülkelerden biri.  Kuzeyde Sırbistan, doğuda Bulgaristan, güneyde Yunanistan, batıda ise Arnavutluk ile komşudur. Kasabanın kış turizmi içinde ideal bir yer olduğu son dönemde fark edilmiş olup, kayak severlerin seyahat rotalarına eklenmiştir. Makedonya’yı 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydı ile ziyaret edebilirsiniz.

Başkenti: Üsküp
Para birimi: Makedonya Dinarı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Kıbrıs'ta Gezilecek Birbirinden Şahane 10 Yer

Akdeniz’in en büyük üçüncü adası olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Türkiye‘de Yeşil Ada, Yavru Vatan ya da Cennet Ada adıyla da anılıyor. Ülke iklimi tüm yıl boyunca tatil için uygun. Muhteşem doğası, endemik bitki ve hayvan türleri, Akdeniz boyunca uzanan plajları ile de oldukça turistik bir ülke. Aynı zamanda Casino diyarı da diyebiliriz. KKTC’yi pasaportsuz TC. kimliğinizle de ziyaret edebilirsiniz.

Başkenti: Lefkoşa
Para Birimi: Türk Lirası

Moldova

Moldova - Country Profile - Nations Online Project

Eski adıyla Boğdan, Doğu Avrupa’nın en küçük ülkelerinden bir tanesi. Asma bahçeleriyle ve dünyaca ünlü şaraplarıyla bilinen Moldova’da, tarihi yapısı ve mimarisiyle dikkat çeken ve ülkenin en çok ziyaret alan şehirlerinden biri başkent Kişinev’dir.

Moldova’ya, 180 günde süresi 90 günü aşmayan ziyaretlerde vize gerekmemektedir.

Başkenti: Kişinev
Para birimi: Moldova Leyi

Sırbistan

Sırbistan hakkında bilinmesi gerekenler (Sırbistan'da gezilecek yerler)

Sırbistan doğuda Bulgaristan ve Romanya, güneyde Makedonya ve Arnavutluk, batıda ise Bosna Hersek, Karadağ ve Hırvatistan ile komşu. Balkan yarımadasının ortasında yer alan ülke, etnik çeşitliliği ve kültürel yapısıyla dikkat çekmektedir. Tarihi boyunca birçok devlete ev sahipliği yapan ülkede, Roma ve Osmanlı İmparatorluğu döneminden kalan birçok tarihi yapı bulunuyor. Ayrıca Sırbistan’da sağlık turizmi de oldukça gelişmiştir. Ülkenin çeşitli yerlerinde bulunan ve ünüyle bilinen şifalı sular ve kaplıcalar turistlerin ilgi odağı oluyor.

Ülkeyi 180 gün içinde 90 günü aşmamak kaydı ile ziyaret edebilirsiniz.

Başkenti: Belgrad
Para birimi: Sırp Dinarı

Bordo pasaporta sahip Türk vatandaşları Avrupa’da toplamda 17 ülkeye vizesiz giriş yapabiliyor. O zaman Avrupa’da Türk vatandaşlarından vize istemeyen ülkeler listesine bir bakalım;

Ülkeler Kıta Vize Muafiyet Süresi Vize Tipi Açıklama
1 Andorra Avrupa 90 gün Vizesiz
2 Azerbaycan Avrupa 30 gün Vizesiz
3 Arnavutluk Avrupa 90 gün Vizesiz
4 Belarus (Beyaz Rusya) Avrupa 30 gün Vizesiz
5 Bosna-Hersek Avrupa 90 gün Vizesiz
6 Ermenistan Avrupa 120 gün Kapıda vize
7 Gürcistan Avrupa 365 gün Vizesiz
8 Karadağ Avrupa 90 gün Vizesiz
9 KKTC Avrupa 30 gün Vizesiz
10 Kosova Avrupa 90 gün Vizesiz
11 Kuzey Makedonya Avrupa 90 gün Vizesiz
12 Monako Avrupa 90 gün Vizesiz
13 Moldova Avrupa 90 gün Vizesiz
14 San Marino Avrupa 90 gün Vizesiz
15 Sırbistan Avrupa 90 gün Vizesiz
16 Ukrayna Avrupa 90 gün Vizesiz
17 Vatikan Avrupa 90 gün Vizesiz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bugezio.com