Ana Sayfa Yaşam İpuçları

Vizesiz Seyahat Rehberi

Vizesiz Seyahat Nedir ? Nasıl Yapılır ?

Sahip olduğunuz pasaport için vize istemeyen ülkelere gerçekleştirdiğin seyahat, vizesiz seyahat olarak değerlendirilir. Bu ülkelere giriş yapmak için konsolosluğa gitmezsiniz, evrak toplamakla uğraşmaz, herhangi bir ücret de ödemezsiniz.

“Ya vize başvurum reddedilirse?” korkusu yaşamaz, sadece biletini alıp bavulunu hazırlayıp yollara düşersiniz.

İşte sana “vizesiz seyahat nasıl yapılır” sorusunun cevabı yanında pasaport türleri, ve güncel pasaport ücretleri hakkında bilgiler paylaşacağım.

Türklerden vize istemeyen ülkeler: İşte 2018 vizesiz ülkeler listesi… - Seyahat haberleri – Sözcü

Dünyanın dört bir yanında keşfedilmeyi bekleyen, coğrafyası ve tarihiyle hayranlık uyandıracak pek çok ülke var. Keşke bazı ülkelere değil,  bütün bu ülkelere serbestçe gitme özgürlüğümüz olsaydı.

Sayılı da olsa Türk vatandaşı olarak Balkanlar’da, Avrupa, Amerika, Asya hemen hemen tüm kıtalarda sadece bir valiz, uçak bileti ve pasaportunuzu alarak gidebileceğiniz ülkeler mevcut.

Vizesiz gidilen ülkelere seyahat etmeden önce pasaportunuzun en az 6 ay geçerlilik süresi olduğunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Seyahatinizi ülkelerin kaç gün vizesiz seyahate izin verdiğini öğrenerek planlamasını öneririm. Son zamanlarda vize derdi olmadan tatilinizi Türkiye dışında yaptığınızda, Türkiye’ye oranla daha ucuza mal etmiş oluyorsunuz.

Türkiye’den vizesiz gidilen ülkelere seyahat ederken yerine getirmeniz gereken bazı şartlar var tabi ki. Öncelikle sınır kapısında yurt dışına çıkış formunu doldurup imzalamalısınız. Seyahatiniz boyunca da kesinlikle yanınızda bulundurmalısınız. Ardından yurt dışı çıkış harcını ödemelisiniz. 2023 yılında tekrardan zam geldiği ve yine geleceğine inandığım için fiyat bilgisi vermeyi doğru bulmuyorum ama en son 150 TL idi.

Güncel 2023 Pasaport Ücretleri;

2023 Türkiye'den Vizesiz Gidilen Ülkeler Listesi Bujuyollarda

1,2,3,10 YILLIK PASAPORT HARÇ BEDELİ NE KADAR, KAÇ TL?

Bordo, siyah, yeşil pasaport ücretlerine gelen %50 oranındaki Temmuz 2023 zammından sonra yeni fiyatlar böyle olacak.

6 aylık pasaport harç bedeli 689,70 TL’den 1.034,55 TL’ye yükselecek. 501 TL’lik defter bedeli ile bu ücret 1.535,55 TL olacak.

1 yıllık pasaport ücreti 1.008,30 TL’den 1.512,30 TL’ye çıkacak ve 501 TL değerindeki defter ücreti ile bu rakam toplam 2.013,45 TL olacak.

2 yıllık pasaport harç ücreti 1.646,10 TL’den 2.469,15 TL’ye yükselecek ve 501 TL’lik defter ücreti ile bu rakam toplam 2.920,15 TL’ye çıkacak.

3 yıllık pasaport bedeli 2.338,50 TL’den 3.507,75 TL’ye çıkacak ve 501 TL’lik defter bedeli ile bu rakam toplam 4.008,75 TL’ye yükselecek.

3+ yıllık pasaport harç bedeli gelen zam ile birlikte 3.295,50 TL’den 4.943,25 TL’ye yükselecek ve defter bedeli ile bu rakam toplam 5.424,55 lira olacak.

“Peki sıfırdan pasaport çıkartmak ne kadar?” derseniz de, daha önce hiç pasaport başvurusunda bulunmayıp ilk kez pasaport çıkartacak kişiler de yukarıda belirtilen fiyat listesi üzerinden ödeme yapacaklar.

İLK DEFA PASAPORT ÇIKARTMAK İÇİN NE YAPMALI?

İlk defa pasaport başvurusu yapacakların, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün web sitesi üzerinden https://randevu.nvi.gov.tr/ T.C. kimlik numarası, ad, soyadı, doğum tarihi ve cep telefonu numarası ile belirtilen formu doldurarak pasaport randevusunda bulunmaları gerekmektedir. Randevu alındıktan sonra, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi sayfasında belirtilen belgeler ile başvuru gerçekleştirilebilir. Bordo (umuma mahsus pasaport), siyah (diplomatik pasaport) ve yeşil (hususi pasaport) türlerine göre gerekli belgeler değişebilmektedir. Gerekli şartlardan aşağıda bahsedeceğim.

Peki size sevineceğiniz bir Bonus vereyim;

Çoğu ülke Türk vatandaşlarından pasaport dahi istemiyor. Yalnızca kimlik belgesiyle girebileceğiniz ülkeler de var:

 • Gürcistan
 • Moldova
 • KKTC
 • Ukrayna
 • Azerbaycan
 • Sırbistan
 • Bosna Hersek

Vize Çeşitleri Nelerdir ?

Vize türleri genel itibariyle 3 çeşitten oluşuyor.

 1. Normal Vize: Elçilik ya da konsolosluklardan alınan tek giriş ya da çok giriş sağlayan vize türüdür. (Schengen Vizesi gibi)
 2. E- Vize (Online Vize) : E- vize, insanların daha kolay şekilde seyahat edebilmesi için internetten alınan vize türüdür. Sizden e- vize isteyen ülkelerin resmi internet sitesinden vize başvurusu yapıyorsunuz ve bir kaç gün sonra vize mailinize geliyor. Çıktısını alıp hop uçağa atlıyorsunuz.
 3. Kapıda Vize (Sınır vizesi) :Bir ülkenin sınır kapısına (Kara-Deniz-Hava Hudut Kapıları) geldiğinizde hemen kapıdan kolayca alabileceğiniz vize türüdür. Mesela yaz aylarında Türk vatandaşlarının Yunan Adalarına girişi için uygulanan kapı vizesi bu vize türüne örnek gösterilebilir.

Pasaport Türleri Nelerdir?

Pasaportlar; bordo pasaport (umuma mahsus pasaport), siyah (diplomatik pasaport), yeşil pasaport (hususi pasaport), gri (hizmet pasaportu) şeklinde çeşitlere ayrılır. Yeşil, gri ve siyah pasaport için pasaport renkleri ve anlamları doğrultusunda karşılanması gereken özel kriterler vardır. Bordo yani umuma mahsus pasaport ise, şartlara uyum gösteren her Türk vatandaşı tarafından edinilebilir.

Pasaport Çeşitleri, Özellikleri, Renkleri Nelerdir - Kimlere Verilir - B.A.G.

 1. Bordo Pasaport Nedir ve Kimlere Verilir? (Umumi Pasaport)

Umumi kelimesi herkese açık anlamında kullanılan bir terimdir. Bordo renkli olan umumi pasaport, Türkiye Cumhuriyeti’nde Türk konsoloslukları, İçişleri Bakanlığı ya da yetkisi olan valilikler tarafından verilen pasaport türüdür. Bordo pasaportu almanız durumunda ülkemizin anlaşmalı olduğu yerlere yani vizesiz seyahati kabul eden bölgelere direkt giriş yapmanız mümkündür. Farklı ülkelere vize başvurusu yapmanız durumunda ise 38 sayfadan oluşan bu pasaportun üzerine vizeler işlenir ve vize isteyen ülkelerde Shengen vizesine tabi olursunuz. Bordo pasaportun süresi talebinize göre 6 ay ile 10 yıl arasında değişkenlik gösterebilir.

Bordo pasaport için gerekli belgeler şunlardır:

Başvuru, tüm ilçe nüfus müdürlüklerinde gerçekleştirilebilir.

Gerekli Belgeler:

1.Nüfus Cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçici kimlik belgesi

(Sürücü belgesi, kurum kimlik kartı, aile cüzdanı, pasaport vb belgeler kabul edilmemektedir.)

2. Biyometrik fotoğraf (1 adet ve başvuru sonrası geri verilecektir.)

3.Değerli kâğıt bedeli ve harç bedeli ödendi dekontu. (Aşağıda, güncel ücret listesi ve anlaşmalı bankalar bildirilmiştir.) (Öğrenci olduğunu belgeleyenlere 25 yaşını dolduruncaya kadar harçsız -sadece pasaport defter bedeli ödemek kaydıyla- pasaport verilmektedir.)

4.Daha önce alınmış, iptal işlemi uygulanmamış geçerli pasaportlar.

Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için veli, vasi veya kayyum kararı ve muvafakat belgesi. (Anne veya babanın, nüfus cüzdanı veya kimlik kartı ile, başvuru esnasında hazır bulunması durumunda muvafakat belgesi istenmeyecektir.)

2. Yeşil Pasaport Nedir ve Kimlere Verilir? (Hususi Pasaport)

Hususi olarak bazı şartlar isteyen yeşil pasaport, 5 yıl süre ile memurlara ve ailelerine verilir. Bu pasaporta sahip olan kişiler ayrıcalıklı olarak belirli bir süre dahilinde pek çok ülkeye vizesiz olarak giriş yapabilir. Bu pasaport hakkında ailesi ve 25 yaşına kadar olan öğrenci çocukları yararlanabilir. Yeşil pasaportun verildiği meslek grupları şunlardır:

 • TBMM eski bakanlarına ve üyelerine
 • Kadrolu memur ve kamu görevlilerine
 • Görev sürelerince büyükşehirlerdeki il ve ilçe başkanlarına
 • Devlet sporcusu olan kişilere
 • Emekli olan eski belediye başkanlarına

3. Siyah Pasaport Nedir ve Kimlere Verilir? (Diplomatik Pasaport)

Dışişleri Bakanlığı tarafından verilen siyah pasaport, yurt dışında kongre ve konferanslara katılacak olan devlet görevlilerine ve ailelerine verilir. Pek çok ülkeye ayrıcalıklı olarak vizesiz giriş imkanı sağlayan siyah pasaportun verildiği meslek grupları şunlardır:

 • TBMM üyeleri ve TBMM bünyesinde görevli olan bakanlar
 • Yargı merciinde görev yapan Yargıtay, Danıştay, Sayıştay ve Cumhuriyet başsavcısı
 • Oramiraller ve orgeneraller
 • Eski başbakan, cumhurbaşkanı ve dışişleri bakanları
 • TBMM ve Cumhurbaşkanlığında görev yapan genel sekreterler
 • Valiler
 • Diyanet İşleri Bakanı
 • Büyükşehirlere görev yapan belediye başkanlarına siyah pasaport verilir.

SİYAH VE YEŞİL PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER;

1. Nüfus Cüzdanı veya T.C. kimlik kartı veya geçici kimlik belgesi

(Sürücü belgesi, kurum kimlik kartı, aile cüzdanı, pasaport vb. belgeler kabul edilmemektedir.)

2. Biyometrik fotoğraf (1 adet ve başvuru sonrası geri verilecektir.)

3.Çalışanlar için, Talep formu

4. Emekliler veya Müstafiler (görevden geri çekilenler) için, kurumundan ayrılış tarihindeki kadro bilgisini içeren resmi yazı

 1. d) Sadece PASAPORT DEFTER BEDELİ ödenecektir. Harç ödenmeyecektir. Ödeme, sistemde gözüktüğü için, dekonta gerek yoktur.  (Aşağıda, güncel ücret listesi ve anlaşmalı bankalar bildirilmiştir.)
 2. e) Öğrenci belgesi (Başvuru sahibinin, Turkiye.gov.tr de öğrenci olarak gözükmesi durumunda istenmeyecektir.)
 3. f) Daha önce alınmış, iptal işlemi uygulanmamış geçerli pasaportlar.
 4. g) Ergin olmayanlar veya kısıtlılar için, aşağıdaki 4 farklı belge istenmektedir:
 5. h) Hak sahibinin pasaport çıkarmak istediği çocuklarınında, biyometrik fotoğrafı ile birlikte, başvuru sırasında hazır bulunması gerekmektedir.

ı) Hak sahibinin 18 yaş üzerinde bedensel veya zihinsel veya bakıma muhtaç çocuğu varsa, “%50 ve üzeri süresiz geçerliliği olan” sağlık kurulu raporu

 1. i) 18 yaş üzeri zihinsel engelliler için, mahkemeden vâsi kararı

4.Gri Pasaport Nedir ve Kimlere Verilir? (Hizmet Pasaportu)

Gri renkli olan hizmet pasaportu, devleti temsil eden ve devlet işlerinde çalışan kişilerin yurt dışına gitmesi gerektiği zamanlarda verilen pasaport türüdür. Pek çok ülkeye vizesiz giriş ayrıcalığı sunan bu pasaportu görevli kişiler yalnızca görev süreleri boyunca kullanabilir ve seyahat amaçlı kullanmaları uygun değildir. Gri pasaport alabilecek meslek grupları şunlardır:

 • Devletin resmi mercileri tarafından görev atanarak yurt dışına gönderilen kişiler
 • Uluslararası kurumlarda memur statüsünde görev yapanlar
 • Türkiye Kızılay Cemiyeti ya da Türk Hava Kurumu tarafından görev atanan kişilere ve onların 25 yaşını aşmamış olan çocuklarına gri pasaport verilir.

Gri (Hizmet) Pasaport için Gerekli Evraklar:

Hizmet pasaportu veya gri pasaport, tıpkı devlet memurlarına verilen yeşil pasaport gibi, yabancı bir ülkede devlet için görev yapacak olan kişilere verilen bir pasaport türüdür. Hususi idareler ve belediyeler tarafından verilir. Bu pasaportu milli sporcular da kullanabilir. 5682 sayılı Pasaport Kanununa göre sadece görev süresini kapsamaktadır. Gri pasaport, birçok ülkeye vizesiz erişim sağlar. Gri pasaport talebinde bulunacak kişiler, aşağıdaki belgeleri sağlayarak pasaporta sahip olabilirler.

 • Nüfus cüzdanı aslı (Fotokopisini de yanınızda bulundurabilirsiniz.)
 • Hizmet pasaportu talep formu
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • (Varsa) önceki pasaportlarınızın aslı
 • Pasaport defter bedeli ödeme dekontu
 • Öğrenciler için öğrenim belgesi
 • Reşit olmayan veya engelli kişiler için muvafakatname
 • Sağlık kurulu raporu

Harçsız Öğrenci Pasaportu için Şartlar ve Gerekli Evraklar:

Öğrenci pasaportu, öğrenimine hala devam etmekte olan 25 yaş altı öğrencilerin harç ödemeden aldığı bordo pasaporttur. Eğitim, tatil ya da herhangi bir amaç ile 25 yaş altındaki öğrenciler yurt dışına çıkmak için harç ödemeden bu pasaport türüne başvuruda bulunabilir. Özellikle öğrenci değişim programlarına katılacak öğrenciler için bu pasaport türü avantaj sağlar. Fakat 18 yaş öğrencilerin öğrenci pasaportu alabilmek için defter bedeli ödemesi zorunludur ve öğrenci pasaportunu en fazla 5 sene süreli olarak alabilmektedirler. 18 yaşını doldurmuş ve 25 yaşını tamamlamamış öğrenciler için ise harçsız öğrenci pasaportu, öğrencinin öğrenim hayatı devam ettiği sürece geçerliliğini korumaktadır. Kişi 26 yaşına bastıktan sonra pasaportu için harç ödemeye başlayacaktır.

Bu şartlara uyan kişiler, harçsız öğrenci pasaportuna başvurmak için şu evraklara sahip olmalıdır;

 • 2 adet standartlara uygun biyometrik fotoğraf
 • Üzerinde T.C. kimlik numarasının yazılı olduğu nüfus cüzdanının aslı
 • Varsa daha önceden alınmış eski pasaportlar
 • Pasaport defter bedelinin ödendiğini gösteren dekont
 • Öğrenci olduğunu gösteren belge

Öğrenci belgesi alma konusu, Türkiye’de veya yurt dışında öğrenci olmanıza göre değişir. Öğrenci Türkiye’de okuyorsa okuldan öğrenci belgesini ıslak imza ile almalı veya başvuru tarihinden önceki son 60 gün içerisinde e-devlet üzerinden öğrenci belgesini sunmalıdır. Öğrenci yurt dışında okuyorsa, okuduğu okuldan öğrenci belgesi alarak T.C. Büyükelçilik veya konsolosluktan harçsız öğrenci pasaportu talep edebilir. Yurt dışındaki öğrenciler için başka bir seçenek daha mevcut. Öğrenciler, yurt dışından aldığı öğrenci belgesinin doğruluğunu tasdik edebilir ve tercüman tarafından Türkçe ’ye tercüme ettirebilir. Daha sonra tercüme ve gerçeklik onay belgesiyle (apostil) beraber Türkiye’de harçsız pasaport başvurusunda bulunabilir.

Evraklar ve şartlar sağlandığında kişiler harçsız bordo pasaporta başvuru için https://randevu.nvi.gov.tr sitesi üzerinde uygun tarihte ve saatte randevu almalıdır. Randevu gününde gerekli evraklarla birlikte en az 15 dakika önceden Nüfus Müdürlüğüne gidilmelidir.

Pasaport Harç ve Defter Bedelleri Nasıl Ödenir?

Pasaport harç ve defter bedeli; vergi dairesi müdürlüklerine, anlaşmalı bankalara, PTT Şubelerine veya Gelir İdaresi Başkanlığına ait https://ivd.gib.gov.tr internet adresi üzerinden ödenebilir. Ödeme bilgileri sistemde gözüktüğü için başvurularda ek olarak makbuz veya dekont istenmemektedir. Ama siz yine de kendinizi garantiye alın.

Vizesiz ülkeler Hangileridir? En Güncel Vize İstemeyen Ülkeler ve Şartları

Dip Not: Vize alırken birlikte çalışacağınız vize acentasını detaylı araştırın. Hatta mail yoluyla değil bizzat arayarak bilgi alın. İnternette maalesef ki asıl acentaların sahte siteleri üzerinden insanlar vize ücreti isteyerek dolandırıyorlar. Teyit etmeden adım atmayın, seyahatiniz heba olmasın.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bugezio.com