Ana Sayfa Marmara Gezi Notları Türkiye

Bursa’da Şifalı Sular / İnegöl Oylat

Merhaba Bugezio Yolcuları!

Bugünkü yazımız Bursa’nın mucizelerinden olan Oylat.

Eğer hem doğayla iç içe bir tatil hayal ediyor hem de şifa bulmak istiyorsanız Oylat tam da aradığınız yer olabilir. Ayrıca sadece Bursa merkeze 30 km, İnegöl’e 15 km uzaklıkta.

Seyahat tavsiyelerimizden önce Oylat’ın efsanesinden bahsetmek istiyoruz:

“Bizans imparatorluğu zamanında İnegöl civarında hakim olan tekfurun bir kızı vardır. Günün birinde bu kız hastalanır, yatağa düşer. Zamanın hekimleri tekfurun kızının derdine çare bulamazlar. Hastalık çok uzun sürer. Tekfur çok sevdiği kızının ızdıraplarına tahammül edemez. Hastayı tedavi eden hekimler kızı göz önünden uzaklaştırmak ve son bir tedavi şansı vermek üzere ormanın içindeki o zaman için adsız olan bir ılıcaya gönderilmesini tavsiye ederler. Kızı buraya getirirler, kendisinin son günleri olduğuna inanılarak “ölyat” deyip bırakırlar, çaresiz bir derdi olduğuna inanılan tekfurun kızı her gün bu sularda yıkanır. Gün geçtikçe iyileşir ve eski sağlığına kavuşarak babasının sarayına geri döner. O gün bu gündür ölyat kaplıcası civar halkı tarafından bir şifa kaynağı olarak tanınır ve kullanılır. Bu şifalı su yine o sudur. Fakat zaman ölyatı Oylat yapmıştır. İnegöl, Yenişehir, Bilecik ve Pazaryerinde hala bir kısım halk Oylat’a ölyat demektedir.”

Bu efsaneyi Oylat’ın girişinde okurken Hilmiye Köyü’nden Hüseyin Amca ile sohbet etme fırsatı bulduk. Suların şifalı olduğunu hatta dünyada ilk 5’e girdiğini söyledi. Ülkemizin böyle güzelliklere sahiplik etmesi gerçekten ayrı mutlu etti.

Oylat’a kahvaltıya gittiğimiz için önce karnımızı doyurma derdindeydik. 😊 Bu konuda gerçekten başarılı bir tercih gerçekleştirdik. Kahvaltıyı otellerin yanından şelaleye doğru giderken sağda harika manzaraya sahip salaş bir mekân bulduk. Kahvaltısı kişi başı 150TL-200TL arası. Sigara börekleri, menemeni ve Gürcü’lere ait olduğunu söyledikleri mıhlamaya benzer tereyağı ile eritilmiş peyniri efsaneydi ! Kesinlikle tavsiyemizdir. Fotoğraflarını çekmeyi boğaz derdine düşünce unutmuşuz. Kahvaltıya dair tek fotoğrafı ekliyoruz 😊 Manzarası da ayrıca keyifliydi.

Oylat ile ilgili kısaca bilgi vermek gerekirse:

Şifalı Sular: Oylat, termal turizm açısından oldukça zengin bir bölgedir. Oylat Kaplıcaları, doğal mineralli sularıyla bilinir ve romatizmal rahatsızlıklar, cilt sorunları ve stres gibi sağlık sorunlarına iyi geldiği söylenir. Termal otellerde konaklayarak hem dinlenebilir hem de şifalı suların tadını çıkarabilirsiniz.

Doğal Güzellikler: Oylat, büyüleyici doğal güzellikleriyle sizi etkileyecek bir bölgedir. İlçede bulunan Oylat Mağarası, büyüleyici bir yer altı dünyasını keşfetmenizi sağlar. Mağara içerisindeki sarkıt ve dikit oluşumları muhteşemdir. Ayrıca Oylat Şelalesi de ziyaretçilerini büyüler. Doğanın içinde yürüyüş yapabilir, temiz havanın keyfini çıkarabilirsiniz.

Outdoor Aktiviteler: Oylat, doğa sporlarına olanak sağlayan bir bölgedir. Yamaç paraşütü, trekking, dağcılık gibi aktiviteler için ideal bir ortam sunar. Eğer macera dolu bir tatil istiyorsanız, Oylat’ın çevresindeki doğal parklarda doğa ile baş başa vakit geçirebilirsiniz.

 

                    Tarihi ve Kültürel Zenginlikler: Oylat, tarihi ve kültürel açıdan da zengin bir bölgedir. İlçede bulunan Oylat Kalesi, Bizans dönemine ait kalıntılarıyla dikkat çeker. Ayrıca Oylat’ın çevresindeki köylerde geleneksel yaşam tarzını gözlemleyebilir, yöresel lezzetleri tatma fırsatı bulabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bugezio.com