Ana Sayfa Kamp

Kamp nasıl yapılır?

Şu anki ekonomik şartlara göre kamp yapmak muhtemelen hem cebimiz hem de keyfimiz için en iyi yol.  Kamp yapmak yada kamp atmak, doğayla iç içe olmanın yanı sıra bir takım zorlukları da beraberinde getirmiyor değil tabi ki… Ben de çoğu tatilimde en güzel koyları keşfedip çadırımla birlikte kısa kısa konaklamalar yapıyorum. Harika bir kampçı sayılmam ama çadırda kalmak için belli bir hazırlık ve deneyim gerekiyor. Yaşadığım tüm tecrübelerimi ve kamp hakkında ki önerileri anlatmaya başlıyorum:)

Eğer ilk defa kamp yapacaksanız, doğru hazırlıklar ve bilgi sahibi olmak çok önemlidir. Hazır olarak gittiğinizde çadırda kaldığınız günler size keyif verecek. O zaman gelelim ilk defa kamp yapmanın püf noktalarına ve ihtiyaçlarımıza;

İlk Kamp Deneyimi İçin Öneriler;

1. Kamp Alanı Araştırması: Kamp yapmadan önce gitmeyi planladığınız kamp alanı yada koylar hakkında araştırma yapmak önemlidir. Hatta yaşadığınız yere yakın kamp alanlarını tercih ederek bir kaç gece deneme yapın. Etraftaki olanakları araştırın. Restoranlar, kafeler, tuvalet vs. gibi. Kamp yapılan yerlerdeki yorumları da inceleyebilirsiniz, böylelikle nerede ve nasıl kamp yapacağınız hakkında önceden bilgi sahibi olarak gitmiş olursunuz. İlk defa yapacağınız için biraz kalabalık yerleri seçmeniz ilk deneyim için size yardımcı olacaktır. Mesela ben ilk kamp deneyimimi Alaçatı- Delikli Koy da yapmıştım. Ve fırtınalı yağmurun yağmasıyla birlikte ilk kampım korkunç geçti. Siz siz olun çadırı sabitlemeye gerek yok diye düşünmeyin. Tabi bunları sonra konuşacağız:)

2. Ekipman Kontrolü: Kamp yaparken ihtiyaç duyacağınız temel ekipmanları kontrol edin. Çadır, uyku tulumu, mat, kamp masası, sandalyeler, mutfak eşyaları, ışık kaynakları ve ateş yakma araçları gibi ekipmanları eksiksiz ve işlevsel olduğundan emin olun. Ayrıca, bu ekipmanları nasıl kuracağınızı önceden pratiğe dökmeniz faydalı olacaktır. Yanınızda çok fazla eşya götürmeyin gerekli ve gerçekten kullanacağınız eşyalar işinizi görecektir. Her şeyin fazlası zarar 🙂

3. Hava Durumu ve Kıyafet Seçimi: Hava durumunu kontrol edin  ve kıyafetlerinizi buna göre seçin. Hatta alacağınız çadırı da 4 mevsim olarak tercih edin. Kamp yapacağınız bölgenin hava koşullarına uygun giysiler, uygun ayakkabılar ve yağmura karşı dayanıklı ekipmanlar tercih edin. Ayrıca, geceleri de serin olabileceği için battaniye ya da pikelerinizi duruma uygun hazırlamakta fayda var.

4. Yiyecek ve Su Planlaması: Yiyecek ve su konusunda önceden bir plan yapmak önemlidir. Kamp alanında yiyecek temin edebileceğiniz bir yer yoksa, kamp yapacağınız süre boyunca ihti3yaç duyacağınız yiyecekleri ve içecekleri yanınıza alın. Genellikle konserve bozulmayacak yiyecekler kurtarıcınız oluyor. eğer ki etrafta ulaşabileceğiniz yemek yerleri, kafeler varsa tabi ki işiniz daha kolay ama bu da extra bir maliyet demektir. Siz yine de yiyecek ve içecek konusunda hazırlıklı gidin. Bir de ateş yakacaksanız yanınızda ateşte kızartabileceğiniz yiyecekler alın inanın ki çok zevkli ve lezzetli oluyor. En önemlisi ise çöp poşeti, doğayı koruyoruz çöp bırakmıyoruz:)

5. İlk Yardım ve Acil Durumlar: Kamp yaparken herhangi bir acil durumla karşılaşabileceğinizi unutmayın. Bir ilk yardım kiti hazırlayın ve içinde temel malzemelerin, yara bandajlarının, anti bakteriyel merhemlerin ve ağrı kesicilerin bulunduğundan emin olun. Ayrıca, kamp alanının yakınında acil durum durakları, doktorlar veya hastaneler hakkında bilgi edinin.

6. Doğa Koruma ve Temizlik: Kamp yaparken doğaya saygılı olmayı unutmayın. Çevreye zarar vermeyin, çöplerinizi düzgün şekilde atın ve doğal yaşamı rahatsız etmeyin. Geri dönüştürülebilir malzemeleri ayrıştırın ve doğayı temiz ve güzel bırakın.

7. İlgi Alanlarını Keşfetme: Kamp yapmak, doğanın sunduğu birçok aktiviteye katılmanız için fırsat sunar. Yürüyüş yapabilir, bisiklete binebilir, balık tutabilir, kuş gözlemi yapabilir veya fotoğrafçılık gibi ilgi alanlarınızı keşfedebilirsiniz. Önceden planlama yaparak bu aktiviteleri kamp sürecinize dahil edin. Ya da tamamen doğa ananın kucağına kendinizi bırakın ve sakin bir kamp deneyimi yaşayın. Yüzün, uyuyun, sabah uyanacağınız manzaranın tadını çıkarın.

8. Tuvalet ve Duş Konusu: Kamp kuracağınız yer eğer ki gerçek bir kamp alanıysa tuvalet ve duşu dert etmenize gerek yok. Ama eğer ki bakir bir yerde kamp kurmayı düşünüyorsanız, en önemli tavsiyem arabayla gitmeniz ya da şehre ulaşımı kolay bir yer tercih etmeniz. Akşama doğru şehre geçtiğiniz de tüm ihtiyaçlarınızı karşılar böylelikle diğer güne rahat geçersiniz. Ama bana fark etmez ben doğaya gübre takviyesi yapmayı severim derseniz bu sizin tercihiniz. Yine de arkanızda çok kalıntı bırakmamaya özen gösterin.

9. Çadırınızı Kapalı Tutun :Çadırınızın fermuarı her zaman kapalı dursun. Her türlü minik böcekten, kanatlılardan diğer hayvanlara kadar en azından giriş kısmında bir engel olsun. Böcek fobiniz varsa özellikle her daim, hem içeride hem dışarıdayken kapalı tutarsanız içeriye herhangi bir şey girmeyecektir. Ben vücuda sürülen ilaçları tercih ediyorum genellikle. Yaklaşık 5-6 saat hiçbir canlı bana dokunamıyor. Stoklu gidiyorum çünkü küçük canlılarla pek iyi anlaştığım söylenemez.

10. Kamp Ateşini Yakarken Dikkatli Olun

Sözüme, lütfen ağaçları kesip koparmayın etraftaki kuru dalları ya da odunları toplayabilirsiniz, diyerek başlamak istiyorum. Yanınızda çıra, odun gibi şeyler de götürebilirsiniz, belki etrafta bulmak mümkün olmaz. Daha önce ateş yakılmış alanlarda ateş yakmaya özen gösterin. Bitki olan bölgelerde, ağaç yakınlarında ateş yakmayın. Rüzgarlı zamanlarda da dikkatli olarak ve güvenli olduğu0an emin olduktan sonra, ateş yakacağınız alanı taşlardan bir çember içine alarak yakabilirsiniz. Rüzgarlı havalarda ateş yakmamanızı öneririm, pek güvenli olmuyor ne yazık ki.

Kamp için Gerekli Ekipmanlar

Sırt Çantası: Eğer arabayla yolculuğa çıkıyorsanız sadece küçük bir sırt çantası yeterli olacaktır. Bu çantayı da dağ yürüyüşleriniz de kullanabilirsiniz. Arabayla gitmiyorsanız ihtiyacınız bel desteğine sahip 40-50 litre arası  bir sırt çantası. Çok fazla eşya götürmemeye özen gösterin, çünkü her an bu çantayı taşıyacak kişi siz olacaksınız:)

Çadır:  Çadır alırken en büyük handikap kaç kişilik olması gerektiği. 2 kişilik çadırda gerçekten iki kişi kalırsanız birbirinizi ezmeniz olası:) Genellikle bir tık üstünü tercih edin hatta 2 kişi için hem eşyalarınızı koymanız gerektiğinde 4 kişilik bir çadır tam yerinde olur. Ben genellikle her mevsime uygun bir çadır alma taraftarıyım. Böylelikle mevsime uygun çadır yenilemek zorunda kalmazsınız. En önemlisi su geçirmeyen, sıcağa dayanıklı ve  kurulumu kolay bir çadır tercih etmeniz.

Mat/yatak: Hem çadır içinde uyurken hem de normalde otururken mat almanız gerekecek. Ama size ilk kamp deneyimimden bir kuble anlatayım; yorgan götürüp sermiştim:) Şişme yatak da tercih edebilirsiniz hem konforlu bir çadır haline gelir.

Uyku Tulumu: Yaz mevsiminde çok elzem olmasa da geri kalan mevsimlerde sağlıklı ve iyi bir şekilde uyuyabilmek için, -20 dereceye kadar olan tulumlardan birisini seçmek iyi olacaktır. Yaz ayları için ise 10 dereceye uygun tulumlar çoğu zaman işinizi görecektir.

Yastık:  Şişme yastıklardan almayı düşünebilirsiniz. Yok ben ona da para veremem naptın Eylül derseniz evden de bir yastık götürmeniz ayıp karşılanmaz:)

Bıçak: Çakı gibi çok amaçlı bir kesme aleti çoğu zaman işinizi görecektir.

Termos: Kısa ya da uzun süreli olması fark etmeksizin yanınızda su ve termos olması gerekiyor. Kamp yapacağınız alan özellikle organize bir alan değilse, ihtiyacınız olacak kadar su ve gerekecekse uzun süreler suyu sıcak tutan bir termosunuzun olması her zaman iyidir.

Lamba: Bu kampın bir de gecesi var ve doğanın içindeyseniz her zaman ayın ışığı yetmeyebilir. Hem el lambası hem de kafa lambası yanınızda bulundurun. Özellikle güneş enerjisi ile şarj olabilen el lambalarından edinebilirsiniz. Telefonunuzun flaşını kullanırım diye düşünürseniz şarjınızın çabuk biteceğini göz önünde bulundurun.

Katlanan sandalye ve masa ve soğutucu en çok işinize yaracaklardan:) Ben tüm bu ihtiyaçlarımı Dechatlon’dan karşılıyorum. Hem kaliteli oluyor hem de bir sorununuz olduğunda destek alabiliyorsunuz.  Mesela 3 senedir aynı sandalyeyi kullanıyorum ne çürüme yaptı ne de eğilme. Tabii ben aldığımda 80 telağ falandı.

Herkes sizin gibi değil, o yüzden siz kamp yaptığınız alanı bulduğunuzdan daha temiz bırakmaya özen gösterin. Bu yüzden çöp poşeti unutulmaması gerekenlerin başında geliyor. Uyumadan önce çöpleriniz poşete toplayıp eğer ki konteyner varsa oraya atın, yoksa çadırınızdan biraz uzağa bırakın ki hayvanların odak noktası olmayın. Benim kamp yaparken en çok uğraştığım durum etraftaki bırakılan çöpleri toplamak. Bu yüzden her zaman en büyük boy poşet götürürüm ve çadırımı kurduktan sonra çöpleri toplarım. Lütfen çevremizi temiz tutalım kamu spotuyla bitiriyorum.

Her şeyin dört dörtlük olması gerekmiyor, anın tadını çıkarın. Bol bol anı biriktirin, fotoğraflar çekin.

Şimdiden iyi bir kamp deneyimi yaşamanızı diliyorum♥

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bugezio.com