Ana Sayfa Patili Dostlar

Yazın köpeklerle yürüyüş önerileri

Öncelikle sizleri oğlumla tanıştırayım:)

İsmi Tokyo 10 aylık bir Border Collie. Gerçekten de ismine özel çekik gözleri var. Oğlumu bir instagram hesabında gördüm. Tekirdağ’ın sokaklarında daha 3 aylıkken kaybolmuş geziyormuş. Sahibi çıkmayınca Bursa’dan bir akşam yola çıkıp Tekirdağ’dan onu almaya gittik. Kendisi şahsına münhasır bir tip olduğu için, onunla deneyimlediğim her şeyi sizinle paylaşacağım. Çünkü kendisi biraz deli 🙂

Sıcak havalarda yavru köpeklerle yürümek, onların sağlığı ve konforu için dikkatli olunması gereken bir konudur. Sıcak havalar onların tüy yapısı, ırkı, yaşı ve tıbbi durumu ile bağlantılı olsa bile sıcaklardan etkilenirler ve bu durum onlarda stres yaratabilir. Yaşlı ve obez köpekler için sıcak hava koşulları daha zorlayıcı olabilir.

1.Erken veya Geç Saatlerde Yürüyüş Yapın: Sıcak havalarda yürüyüş yapmak için en uygun zaman, günün erken saatleri veya akşamın serinliğidir. Bu zaman dilimlerinde hava daha serin olduğu için yavru köpeğinizin sıcaklık stresine maruz kalma riski daha düşüktür. Sıcak asfalt veya kaldırım köpeğinizin patilerine zarar verebilir. Yanık riskini azaltmak için çimenli veya topraklı bölgelerde yürümeyi tercih edin. Eve döndüğünüzde de pati balmıyla bakım yapabilir ve onu rahatlatabilirsiniz. Bol su vermeyi de unutmayın:)

2. Gölgeli Alanları Tercih Edin: Yavru köpeğinizle yürüyüş yaparken, güneşin en sıcak olduğu saatlerde açık alanlardan kaçının. Gölgeli parklar veya ağaçlık alanlar gibi serinlik sağlayabilecek yerleri tercih edin.

3.Su İhtiyacını Karşılayın: Yürüyüşe çıkmadan önce yavru köpeğinizin su kabını doldurun ve yanınıza su taşıyın. Yürüyüş sırasında ve sonrasında yavru köpeğinizi düzenli aralıklarla suyunu içirin. Ben genellikle şişesinin içerisine buz atıyorum ve uzun süre soğuk kalmasını sağlıyorum.

4.Yavaş ve Kısa Mesafelerde Yürüyün: Yavru köpekler hala büyümekte olan vücutlara sahiptir, bu nedenle uzun ve hızlı yürüyüşler onlar için yorucu olabilir. Sıcak havalarda yürüyüşleri yavaş ve kısa mesafelerde tutarak yavru köpeğinizi aşırı yorulmaktan koruyun. Köpeğinizin aşırı ısınmasını ve enerjisini fazla harcamasını engellemek için yürüyüş süresini kısaltın ve tempo ayarını düşürün.

5.İşaretlerini İzleyin: Yavru köpeğinizin sıcak havalarda aşırı ısınma belirtilerini gözlemleyin. Bunlar arasında aşırı tükürük salgılama, hızlı nefes alma, yorgunluk belirtileri, titreme veya bayılma bulunabilir. Bu belirtileri fark ederseniz hemen serin bir yere götürün ve veterinerinize danışın.

Onlar ister yavru olsun ister kocaman olsun, hayatımızı güzelleştirmesi için gönderilen Meleklerdir.

Patili dostlarımızın kısacık ömürlerinde onlara iyi izler bırakalım♥

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bugezio.com