Ana Sayfa Patili Dostlar

Köpek ile Araç Seyahati

Merhabaaaa:)

Tokyo ile ilk uzun yolumuzu onu Tekirdağ’dan sahiplenip Bursa’ya dönerken deneyimledim. O zaman 3 aylık bir top olduğu için kucakta gitti ve bence hiçbir şey de hissetmedi:) Hönk diye konuya girmeme bence yavaş yavaş alışırsınız.:)

Patili dostunuzla yolculuk yapmanın en konforlusu araba olsa da yolculuğa çıkmadan önce bazı hazırlıklar yapmalısınız.  Köpeğinizle seyahat etmek, harika bir deneyim gibi görünse de zorlukları da mevcut.

Bu blog yazısında, köpeklerle arabada seyahat etmek için ipuçlarını ve güvenlik önerilerini paylaşacağız. Bazı köpekler ne şekilde olursa olsun uzun yolculukları sevmez ve çeşitli tepkiler gösterebilirler. Bu nedenle önceden hazırlık yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Araçla yolculuğa çıkmadan önce onun araca alışmasını sağlayabilirsiniz. Yanınızda oturarak kısa mesafelere birlikte giderek araç içerisinde rahat etmesini sağlamak uzun yolculukların daha kolay olmasını sağlar. Araç tutmasının önüne geçmek için yola çıkmadan önce köpeğinizin bir şey yemediğinden emin olun. Araç yolculuklarında pencereyi açarak içeriyi düzenli olarak havalandırmanız köpeğiniz açısından çok önemlidir. Eğer köpeğiniz araç içerisinde kafesteyse kafesinin de yeteri kadar havalandığından emin olmalısınız. Ben Tokyo’nun ön koltuğa gelmesini önleyerek, kafessiz konforlu bir yolculuk yapmasını sağlıyorum. Eğer şehir içinden gidiyorsam da camdan kafasını kontrollü bir şekilde çıkarmasına izin veriyorum.

“Köpek uzun yola gider mi?” sorusunun cevabı aslında köpeğin seyahat şartları ile alakalıdır. Araç yolculuklarında düzenli molalar vererek onun hava almasını, stres yapmamasını ve tuvaletini yapmasını sağlayabiliriz. Hem de yorulmuş oluyorlar:) Arkası kasalı ya da açık araçlarda köpeğinizi kasaya bindirmek ciddi tehlikeye neden olur. Bu nedenle köpek ile yaptığınız yolculuklarda onun araç içerisinde olmasını sağlamanız gerekir. Aksi takdirde ciddi yaralanmalar meydana gelebilmektedir. Yolculuk esnasında mola verdiğiniz zaman lütfen köpeğinizi araçta tek başına bırakmayın bu onlar için ileriki dönemlerde travmatik etkiler yaratabiliyor mesela yalnız kalamama gibi… Bunun haricinde özellikle yaz aylarındaki sıcak hava araç içindeki köpekler için ölümcül etkilere neden olabilmektedir. Kısa süreliğine bile inecek olsanız köpeğiniz ile birlikte inmelisiniz.

 1. Seyahat Öncesi Hazırlıklar:
 • Veterinerinize danışın: Köpeğinizin seyahate uygun olduğundan emin olmak için seyahatten önce veterinerinize danışın. Gerekli aşıları ve sağlık kontrollerini yaptırdığınızdan emin olun. Fazla heyecanlı bir dostunuz var ise belki veterineriniz size rahat bir seyahat yapması için dozunda bir sakinleştirici önerebilir.
 • Seyahat Ekipmanı: Köpeğiniz için güvenli ve konforlu bir seyahat sağlamak için uygun bir köpek taşıma çantası, köpek kafesi veya köpek emniyet kemeri gibi ekipmanlar temin edin. Ben emniyet kemerini tercih ediyorum. Hem hareket edebiliyor hem de kendini kısılmış hissetmemesini sağlıyorum. Böylelikle stres olmadan etrafı izleyerek seyahat ediyor.
 • Kimlik ve Belgeler: Köpeğinizin aşılarının yazıldığı pasaportunu yanınıza almayı unutmayın. Eğer ki yurtdışına çıkacaksanız gerekli belgeleri topladığınızdan emin olun.
 • Eşyalar: Köpeğinize ait gerekli olan eşyalarını da onun için bir çanta yaparak yanınıza alabilirsiniz. Seyahat boy mama kabı ve su kabı işinizi görecektir. Tabii ki en sevdiği oyuncaklarını da listenize ekleyin. Ona minik ödüllerde verebilirsiniz. Ancak, aşırı yemek veya aşırı su vermekten kaçının.
 1. Rahat ve Güvende Seyahat İçin:
 • Köpek Emniyet Kemeri: Köpek emniyet kemeri, köpeğinizi araç koltuğuna veya kemer takılan bir noktaya bağlar. Bu şekilde köpeğinizin araç içinde hareket etmesi engellenir ve güvenliğini sağlamış olursunuz.
 • Pencere Kilidi: Köpeğinizin pencereden dışarı çıkmasını engellemek için pencere kilidi kullanabilirsiniz. Bu, köpeğinizin güvende kalmasını sağlar. Hem sizin için hem de dostunuz için güvenli bir yolculuk olur.
 • Araç İçi Konfor: Köpeğiniz için seyahat ederken konforlu bir ortam sağlamak için araç içerisinde uygun bir alan yaratın. Köpeğinize yeterli hareket alanı ve rahat bir yatak veya battaniye sağlayın.
  • Kısa molalar ve Su Molası: Uzun yolculuklarda köpeğinizi rahatlatmak ve su ihtiyacını karşılamak için düzenli duraklamalar yapın. Köpeğinizi araç dışında yürüyüşe çıkarın ve su içmesine olanak tanıyın.
 • Asla Arabada Köpeği Yalnız Bırakmayın: Araba içinde köpeği yalnız bırakmak, tehlikeli olabilir. Hava sıcaklığı hızla yükselebilir veya düşebilir, bu da köpeğinize zarar verebilir. Köpeği her zaman gözetim altında tutun.
  • Güvenli Sürüş: Köpeğinizin sürüş sırasında dikkatinizi dağıtmasını önlemek için köpeği rahatsız etmeyecek bir konumda tutun. Köpeğinizi araç koltuğunun altına veya arka koltuklarda uygun bir alan ayırarak güvenli sürüş sağlayın.

Köpeklerle arabada seyahat etmek, doğru hazırlıklar ve alınan güvenlik önlemleriyle keyifli bir deneyim olabilir. Köpeğinizin konforunu ve güvenliğini sağlamak için uygun ekipmanları kullanın, düzenli duraklamalar yapın ve aracı güvenli sürüş için düzenleyin.

Dostunuz ve size iyi tatiller diliyoruz♥

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bugezio.com