Ana Sayfa Ege Gezi Notları Türkiye

Cunda / Alibeyköy Adası

Geldi yine gezenti sizlere bir şeyler anlatmaya 🙂

CUNDA!  Nam-ı diğer Alibey Adası.

CUNDA GEZİ REHBERİ: Ye, İç, Öğren, Eğlen - 510 Milyon

Alibey Adası diye belirtiyorum çünkü gittiğinizde tabelalarda Alibey Adası yazdığını göreceksiniz.

Herkes Alaçatı’ya benzetip bir tutsa da, benim için Alaçatı’dan da önce gelir Cunda. Ege’nin kıymetlisi Ayvalık’a bağlı şirin bir ada burası.

Zamanın geçmesini istemeyeceğiniz, Ege’de olduğunuzu her anında hissettiğiniz keyifli mi keyifli bir ada. Rumlardan miras kalan sokakları, taş evleri hala eski fotoğraf karelerinde kalmış hissi uyandırıyor.

Ayvalık’tan köprüyle veya deniz motorlarıyla gidilen Cunda Adası’na tam bir gününü ayırdığınız da her köşesini gezebilirsiniz. Ama hayat aheste aheste aksın ben de dinleneyim yahu! Derseniz üç günlük bir tatil bu şirin ve küçük adada sizi kendinize getirecek.

Eğer araçla Ada’ya gitmeyi düşünürseniz şimdiden söyleyelim, kalabalık olduğu zamanlar maalesef ki park sorunu ortaya çıkıyor. Ara sokaklar dar olduğu için park etmek mümkün değil, kalan yerleri de otel önleri diye sahiplenilmiş, bir-iki tane otopark mevcut orda da yer bulmak şans diyelim. Ben genellikle sahil kenarında bankaların olduğu büyük otoparka park ediyorum.

Cunda’ya gelmek tabi ki yaz aylarında daha güzel ama kalabalığı hesaba katarsak dinlenmek ve keyifli günler geçirmek için ilkbahar aylarını da tercih edebilirsiniz. Sadece bayramlarda haddinden fazla kalabalık olduğunu bilmeniz gerek. Otoparklar, kafeler nefes alamayacak kadar dolu oluyor.

Cunda’ya gittiğinizin en büyük kanıtı olan nazar boncuklu ağacın önünde bir hatıra fotoğrafı çektirin. Hatta ağacın olduğu yer bir kafe ama inanın ki adını hiçbir zaman aklımda tutamıyorum. Benim için orası nazar boncuklu kafe😊Hazır fotoğraf çekip anılarınıza eklemişken, Ayvalık tostu, dondurma hatta kavuniçi dondurma, soğuk limonatalarını deneyebilirsiniz.

Bunları denemeden Cunda’dan dönmeyin;

    • Cunda’yı Ayvalık’a bağlayan Türkiye’nin ilk boğaz köprüsünü görün.
    • Taksiyarhis Kilisesi’ni mutlaka ziyaret edin.
    • Gün batımında değirmenleri görün.
    • Sevim – Necdet Kent kitaplığını ziyaret edin.
    • Dar sokaklarında gezip, Rum evlerini incelemenin keyfini çıkarın. Ve bol bol fotoğraf çekip anı biriktirin.
    • Taş kahvede bir sabah kahvesi için. Akşam yer bulmanız oldukça zor 😊
    • Panagia ( Panaya ) Kilisesi’ni görün.
    • Aya Nikola Kilisesi’ni ziyaret edin.
    • Rüzgâr sörfü ve kite sörf deneyin.
    • İzmir lokması ve sakızlı dondurmanın tadına bakın.
    • Hediyelik eşya çarşısını gezip küçük hatıralar satın alın.
    • Pateriça koyunun mavi sularında serinleyin.
    • Cunda Meyhanelerinde deniz kokusunu içinize çeke çeke Girit mezelerinin ve Ege otlarının tadını çıkarın.
    • Ayışığı manastırını ziyaret edin.

Cunda’nın rum esintili sokaklarında yürümenin de bir sonu var. O son geldiğinde anlayın ki bir yerleri tercih edip keyifleneceğiniz dakikalar yaşamanız gerekiyor 😊

 

Küçük bir ada olsa da ziyaretçisi çok. Akşam saatlerinde kalabalık nedeniyle gezmeniz biraz zorlaşabiliyor. Bir çok Rum evi restoran, kafe, şarap evi vb. mekanlara çevrilmiş durumda. Bunca seçenek arasından da tabi ki seçim yapmak zor çünkü hepsinin ayrı bir ambiyansı var. O piti piti yapmak daha kolay geliyor bana bazen😊


Şaka bir yana gelin en çok tercih edilen ve huzur dolu mekanlara bakalım; eğer deneyimlediğiniz olursa ya da varsa bize de haber verin, fikirler paylaşa paylaşa çoğalır😊

Yeme-İçme;

  1. Vino Şarap Evi

  2. Cunda Taş Fırını

  3. Karadeniz Pastanesi

  4. Son Vapur

  5. Bay Nihat Restoran

  6. Deniz Restoran

  7. Teo’s Restoran

  8. Lal Girit Mutfağı

  9. Balıkçı Koboros Restaurant

  10. Adamis Zeytinyağlı Ev Yemekleri

  11. Pizza Uno

  12. Ayna

  13. L’arancia Cunda

  14. Dondurmacı Cemal

  15. Lokma İmparatoru

  16. Cilveli Cafe Bar

  17. Cielo Bistro Bar

  18. Orman Bar

  19. Frenk Cunda

  20. Tarihi Taş Kahve (Denize karşı bir kahve oh mis)

  21. Moshos Taverna (Yunan esintileriyle keyifli bir yer)

 

Cunda’da Ne Yenir?

  • Ayvalık Tostu

  • Lokma

  • Girit Mezeleri

  • Papalina Balığı

  • Damla Sakızlı Kahve

  • Sakızlı dondurma

  • Sakızlı Kurabiye

  • Lor Tatlısı

  • Koruk Suyu

  • Kavunlu Dondurma

Cunda’da Nerede Denize Girilir ?

1. Ortunç Koyu

CUNDA ADASI ORTUNÇ KOYU SEYİR TERASI - ipektatil.com

Kayalıkların arasından masmavi bir denize girin. Cunda’da denizi mavi bayraklı olan tek yer Ortunç koyu.

Ortunç Koyu

Buralar milli parkın içinde olduğu için buraya özellikle plaj yapmamışlar.

İyi ki de  yapmamışlar bu güzelliğinden eser kalmazdı. Burada tuvalet, yeme-içme yeri olmadığı için tüm günü burada geçirmek zorlayıcı olabiliyor. Kamp yapmayı seviyorsanız çevreye zarar vermeden

çadırınızı kurabilirsin. Ya da sadece yanınızda yiyecek içeceklerinizi getirip günü daha rahat geçirebilirsiniz. Mutlaka birkaç çadır göreceksiniz. Yakınlarda da Ada Camping var,

değerlendirebilirsiniz.

♦Pınar adası ve boğaz manzaralı Ortunç Koyu seyir terası özellikle gidilip görülmesi gereken noktalardan.

2. Mocamp, Ortunç Koyu

Cunda Mocamp - Campalow

Fotoğraf Kaynak: Campalow

Hemen Ada Camping’in yanında kalan kamp alanı. Ortunç koyunda denize girebileceğiniz bir yer burası. Çocuklu ailelere özel de düzenlenmiş bir alan. Henüz deneyimlemedim, kamp alanları her zaman tercih etmiyorum. Burası içinde çevreden olumlu yorumlar duymadım ama tabii herkesin zevki ve ihtiyaçları farklı. Belki ben de gitsem beğeneceğim ya da beğenmeyeceğim. Seçenek olsun diye buraya bırakıyorum. Deneme fırsatınız olursa bizi de bilgilendirin 😊

3. Ada Camping, Ortunç Koyu

Ada Camping, Cunda | Balıkesir Karavan Kamp Alanları | Geziyoo.co | Kamp, Glamping, Geziler

Yine Ortunç koyunun tadına varabileceğiniz hem de biraz doğa içerisinde bir tatil istiyorum derseniz Ada Camping’i tercih edebilirsiniz. Konaklama dışında günlük olarak da ücret karşılığı burayı kullanabiliyorsunuz. İçeride kafeteryası da mevcut olduğundan yanınızda yiyecek içecek de taşımanız gerekmiyor.

4. Pateriça Koyu

Patriça Koyu Nerede? Ayvalık Patricia Koyu Gezi Rehberi
Ortunç Koyu’ndan sonra adadaki en popüler yüzme yeri Pateriça. Patriça ya da Patriçya Burnu diye de duyabilirsiniz. Cunda merkezden Patriçya’ya yol 40-45 dakika sürüyor. Denizi kum, sığ ve durgun bu yüzden masmavi ve soğuk bir deniz beklemeyin. Ama çocuklu ailelerin tercih edebileceği bir yer. Aynı zamanda birkaç işletme bulunuyor. Denizin üzerindeki localarda ya da çardak mı desem bilemedim günlük olarak kiralayıp denizin sefasını sürebilirsiniz. Fiyatlar en son gittiğimde biraz tuzluydu. Şuan ise net bir şey söylemeyeceğim malumunuz😊

Genel olarak kamp amaçlı olarak kullanılan Patriçya Koyu oldukça sessiz sakin bir koy. Burada tedarikli gelmek koşuluyla ücretsiz şekilde kamp yapabilirsiniz. Koya ulaşım için özel araç şart. Yol bozuk ve mıcırlı. Dolayısıyla aracınızın yüksek olması önemli. Eğer  değilse de çok yavaş ilerlemelisiniz çünkü altı pat küt vuracak kadar taşlı bir yolu var. Patriçya Burnu’nun doğası oldukça güzel. Burada kafanızı sıfırlayabilir ve ruhunuzu dinlendirebilirsiniz. 

5. Çataltepe Plajı

Çataltepe Plajı Cunda Adası - Ayvalık

Fotoğraf Kaynak: ipektatil.com

Cunda Adası’nın en popüler 3. plajlarından. Denizi berrak, sığ ve taşlık fakat sonrası kum. Eğer rüzgarlı bir güne denk gelirseniz baya bir dalgalı oluyor. Deniz hemen derinleşmiyor. Su diğer plajlara göre daha ılık. Soyunma kabini, wc imkanları mevcut. Plajın ücretsiz otoparkı var. Bu sahilde şezlong ve şemsiye kiralama ise Patriça’ya göre daha uygun. Burası adanın kuzey tarafında kalıyor. Plaj Cunda merkeze 3 km uzaklıkta. Ulaşım için dolmuşlar var fakat aracınız olursa daha iyi olur.

6. Sobe Plajı

Hotel Sobe, Cunda Island, Turkey | Small Boutique Hotels

Sobe Plajı, Cunda’nın en keyifli, en sakin plajları arasında yer alıyor. Burada özel bir işletme var. Aynı zamanda otel de var.  Sobe’yi değerlendirecekseniz rezervasyon yapmadan gitmeyin çünkü yüksek sezonda yer bulamayabilirsiniz. Çocukları kabul etmiyor. Konsept olarak yetişkinlere hitap eden işletmenin genel olarak yorumları başarılı. Sobe Plajı eski bir Rum köyünde yer alıyor. Plajın denizi tertemiz. Deniz suyu sıcak ve genel olarak tüm imkanlar mevcut. Denizi sığ ve taşlı. Yanınıza deniz ayakkabısı almayı unutmayın.

7. Maden Adası

Maden Adası, Cunda’ya yakın tarihi bir ada.  Ada ismini tahmin edeceğiniz üzere adada daha önce kullanılan fakat şimdi kullanılmayan madenlerden alıyor. Eskiden buradan kurşun madeni çıkartıyorlarmış. Buraya yürüyerek deniz içinden geçebiliyorsunuz. Adada Pordoselene uygarlığına ait izler de var. Adada bu uygarlıktan kalan Pordoselene Kulesi bulunuyor. Kulenin Midilli Adası, etrafındaki adalar ve Edremit Körfezini gözetlemek için yapıldığı düşünülüyor. Kule yapıldığı dönemde Kilikya korsanları tarafından yıkılmış.

Maden Adası oldukça güzel ve bakir bir yer. Hatta Cunda’nın en sakin yeri olabilir. Cunda merkez ile ada arası 30-40 dk sürüyor. Kıyıya kadar araç iniyor. Araç kullanma konusunda iyiyseniz binek araçla buraya gidebilirsiniz. Yolu asfalt değil şimdiden belirteyim. Aracınız yüksek olursa güzel olur. Arabayla gittikten sonra Maden Adasına geçmek için deniz içinden yürümeniz lazım. İki ada arasında su içinde yükselti var. Yükseklik ortalama 40-60 cm fakat dikkatli gidin deniz adaya yakın bazen derinleşebiliyor. Deniz ayakkabılarınızı da yanınıza almayı unutmayın.

8. Duba Plajı

Duba Plajı

Cunda Adası gezilecek yerler ve cunda plajları listemin sonuna gelmiş bulunmaktayız… Ayvalık’tan Cunda’ya giderken göreceğiniz Duba Plajı belediyeye ait bir plaj. Burası ulaşım açısından oldukça kolay ulaşabileceğiniz bir yer, çünkü direkt köprüye gelmeden yol kenarında bulunuyor.

Duba Belediye Plajı, küçük bir kumsala sahip. Denizin ilk bir kaç metresi taşlıkken sonrası kum oluyor. Yanınıza deniz ayakkabısı alırsanız güzel olur. Duba Belediye Plajı’nda şezlong ve şemsiye imkanı var. Ek olarak bir de kafeterya bulunuyor.  Duba Plajı’nı belediye işlettiği için fiyatlar makul seviyelerde. Herhangi bir giriş ücreti yok.

Duba Plajı ile Cunda’da gezilecek yerler listemi tamamladım. Cunda’ya gitmeden önce planlamanızı iyi yapmanız için bildiğim her şeyi yazdım. Daha da yazmak isterdim ama baktım sonu yok burada bırakıyorum. 🙂

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bugezio.com