Ana Sayfa Ege Gezi Notları Türkiye

Ayvalık Gezi Notları

Ayvalık’ın huzuruna erebileceğiniz, pratik ve seyahatinizi kolaylaştıracak Ayvalık gezi rehberi sizi bekliyor. Google’da Ayvalık gezilecek yerler diye arama yapın inanılmaz dolu bir gezi programları göreceksiniz. Ama ince noktalar yeterli olacak gerisi yük😊

Ege’de yaz tatili deyince en huzur bulduğum, denizinde ayağıma bir şey değmeden yüzdüğüm yerlerden biri; Ayvalık!

Zeytin kokulu, Arnavut kaldırımlı sokakları ve cumbalı Rum evleriyle hiçbir şey yapmadan yürüseniz bile ruhunuz dinleniyor. Bu yazıda Ayvalık gezilecek yerler, Küçükköy’de ne yapılır?,  Sarımsaklı gezilecek yerler hakkında bilgiler bulacaksınız.

Ayvalık, Balıkesir il sınırında bulunan, Ege sahillerinin kıyısında, küçük bir ilçedir. Küçük olmasına karşın turizm bakımından oldukça tercih edilen, gezilip görülecek yerleri, plajları ve doğası ile yerli ve yabancı turistlerin tercih ettiği bir bölgedir.

Ayvalık Gezilecek Yerler - En Güzel 37 Yer • Gezip Gördüm

Son zamanlarda her ne kadar tatilci akınına uğrasa da yine Ayvalık’ın dar Arnavut kaldırımlı sokaklarından, deniz manzaralı ferah sahil şeridinden, tarihi Rum evlerinin güzelliğinden vazgeçemiyorum. Hatta bazı kapıları dikkatli incelerseniz yapım tarihlerini göreceksiniz. Her ne kadar biraz daha güncel hayata uyarlanmış olsa da yine o tarihi dokusunu kaybetmeyen yerlerden bir tanesi Ayvalık.

Antika eşyalardan hoşlanıyorsanız,  Antikacılar Çarşısı’na mutlaka uğrayın. Barbaros Caddesi 9. sokak ve çevresi Antikacılar Sokağı olarak biliniyor. Buradaki dükkanlarda eski Rum evlerinden çıkan eşyaları bulabilirsiniz.

Ayvalık Gezilecek Yerler Listesi

  1. Taksiyarhis Kilisesi ve Müzesi
  2. Saatli Cami
  3. Çınarlı Cami
  4. Ayvalık Sahili
  5. Macaron Mahallesi
  6. Hayrettin Paşa Cami
  7. Ayvalık Ayazması
  8. Cennet Tepesi
  9. Kırlangıç Yaşam Merkezi
  10. Kapri Plajı
  11. Küçükköy
  12. Sarımsaklı Plajı
  13. Badavut Plajı
  14. Şeytan Sofrası
  15. Cunda Adası
  16. Cunda Despot Evi
  17. Tımarhane Adası
  18. Kapri Plajı
  19. Ortunç Koyu

Peki ben bütün seyahatlerimde en çok neyi önemserim? Tabi ki  nerede yemek yiyeceğimi 🙂 Doymuyorum yeni lezzetlere, yeni yerlere…

O zaman gelin Ayvalık’ta ne yenir nerede yenir bakalım

Ayvalık’ta Ne Nerede Yenir?

Neredeyse her sene Ayvalık’a bir şekilde yolum düştüğü için çok fazla yer deneyimledim.  İşte çok sevdiğim Ayvalık lezzet durakları:

   • Güler Tatlıhanesi: 1946’dan beri meşhur lor tatlısı için akla gelen ilk adres.
   • Taş Kahve: Bir Cunda klasiği en meşhuru olarak burada bir kahve molası vermeden dönmeyin. Dondurma, kahve, atıştırmalık çeşitlerini deneyebilirsiniz.
   • Moshos Tavernası: Her sene Cunda Ada’sına gittiğimde uygun olursam uğrarım. Yunan gecelerine denk gelirseniz daha da eğlenceli bir hal alıyor. Lezzetli ve çeşitli mezeleriyle tam bir yunan havası yaşıyorsunuz.
   • Tamam Meyhane: Rakı, Balık, Ayvalık konseptinde ambiyansını seveceğiniz bir yer.
   • Frenk Cunda: Sokakta çiçekler ve asmalar altındaki masalarında hem gün boyu hem de akşam için keyifli bir adres.
   • Orman Cunda: Cunda’da gündüz kahve geceleri ise kokteyl ve pub konseptli en sevilen mekanlardan biri.
   • Ayna Cunda: Ege mutfağını biraz daha globalleştirmişler denemeye değer şık bir yer.
   • Kafedemia: İtalyan kahvesi eşliğinde içeride satılan ürünleri inceleyebilirsiniz. Film gösterimleri, resim, heykel ve fotoğraf sergileri, müzik dinletileri, söyleşi ve atölyelerin gerçekleştiği, sanatçıların koleksiyonlarının satıldığı bir kafe.
   • Macaron Muhallebicisi:  Macaron mahallesine uğramadan dönülür mü? Tabi ki hayır😊Türkçe karşılığı “mercanköşk” anlamına gelen Latince Marjoram kelimesinden türetilmiş kekik ailesinden bir bitki türü. Zamanla Rumca ‘da Macaron haline dönüşmüş. Sanırım söylemesi daha kolay 😊 Ayvalık’ın en eski bölgelerinden biri olan Macaron, 100-150 yıllık tarihi taş evleri ve dar sokaklarıyla geçmişin izlerini her yürüdüğünüzde yaşayacağınız bir mahalle. Burada sokaklarda kaybolurken mola vermek için size önerim Macaron Muhallebicisi. Buranın bademli muhallebisi ve şerbetleri pek meşhur.
   • Meşhur Ayvalık Tostu: Valla ne yalan söyliyim yani söylemiyim tabi de Ayvalık denilince aklıma ilk tostu geliyor. Tost ama bildiğiniz sıradan tost değil. Ekmeği ve içindeki malzemeleri özel olan bir tost. Asıl Ayvalık tostunda Ezine peyniri ve Kasap Sucuk kullanılır. Peki Ayvalık tostu nerede yenir derseniz hemen belirteyim Ayvalık’ta bunun için Tostçular Çarşısı var. Ama burası dışında da Ayvalık tostu yiyebileceğiniz bir çok mekan var. Yine de mekan önerisi için Hacıoğlu Aşkın Tost Evi, Mesut Büfe, Meşhur Dürümcü Serko ve Tadım Tost Evi’ni değerlendirebilirsiniz.
   • Koruk Suyu: Ayvalık’a gelince olgunlaşmamış üzümden yapılan koruk suyunu içmeden dönmek olmaz. Ekşi bir tadı olan koruk suyunu Ayvalık’ta bir çok mekanda deneyimleyebilirsiniz. Benim favorim Koruk suyu ama tatlı ekşi uyumunu beğenmezseniz Karadut suyunu da mutlaka deneyin. Burada koruk suyuna alternatif olarak karadut suyunu da deneyebilirsiniz. O da bize başarılı geldi.
  • Limonata: Limonata koruk suyuna alternatif olarak içebileceğiniz güzel bir içecek. Çoğu yerde denedik ama en çok Şeytanın Kahvesi’nde içtiğimiz limonatayı sevdik.
  • Rakı-Balık-Ayvalık: Ayvalık’ın olmazsa olmaz üçlüsünün keyfine varmak için bir çok mekan var. Netflix’deki Zeytin Ağacı dizisindeki Fiko’nun Meyhanesi olarak kullanılan Tamam Meyhane’yi deneyebilirsiniz.
  • Lor Tatlısı ve Kurabiyesi: Ayvalık’ın meşhur lezzetlerinden biri de lor tatlısı ve kurabiyesi. Ben bu tür tatlıları pek beğenemiyorum ama tabi damak zevki ayrı.
  • Sepet Peyniri: Kaldığımız otelde Ayvalık’ın meşhur lezzetlerinden biri Sepet Peyniridir.  Ayvalık’ta sepet peyniri almak isterseniz Sarıbaş Peynir Evi’ni tercih edebilirsiniz. Sepet peynirine ek olarak lor peyniri de alabilirsiniz.
  • Zeytin ve Zeytinyağı: Ayvalık’a gelince zeytinin önemini fazlasıyla göreceksiniz. Ayvalık zeytini de oldukça lezzetli. Ayvalık sokaklarında zeytin ve zeytinyağı satan bir çok yer var. Buralardan hem Ayvalık zeytini hem de soğuk sıkım zeytinyağı alabilirsiniz.
  • Sakız Kurabiyesi: Bu kurabiyeyi deneyebileceğiniz bir çok pastane bulunuyor.
  • Papalina:  Papalina Ayvalık bölgesinden çıkarılan bir balık türü. Görünüşü hamsiye oldukça benziyor. Cunda tarafında bu lezzeti deneyimleyebilirsiniz. Ben Sarımsaklı ‘da Mavi Balık’ta denedim ve bağımlısı oldum.
  • Girit Leblebisi: Girit leblebisini normal leblebiden farklı olarak kumda kavruluyor. Kum olarak da Sarımsaklı Plajı’nın kumu kullanılıyor. Oldukça sert olan Girit leblebisi Ayvalık’ta 74 yaşındaki Mustafa amca tarafından yapılıyor. Sahildeki mekanlarda Girit leblebisini bulabilirsiniz.
  • Girit Mezeleri: Girit leblebisi demişken Girit mezelerini pas geçmemiz olmaz. Ayvalık sonuçta eski bir Rum yerleşkesi. Dolayısıyla yeme içme kültürü de Rumlardan etkileniş. Girit sofrasının bir çok mezesini Ayvalık’ta deneyimleyebilirsiniz. Bunun için adres ya Macaron Mahallesi ya da Cunda Adası.

Ayvalık’ta en çok uğradığım yer Sarımsaklı ve Cunda Adası. Önce biraz Sarımsaklı gezilecek yerlerden bahsetmek istiyorum.

Ege Bölgesi’nin güzellikleri arasında yer alan Sarımsaklı, muhteşem plajları ve doğal güzellikleri ile tatilcilerin gözdesi haline gelmiştir. Sadece muhteşem plajıyla değil, aynı zamanda etkileyici koylarıyla da ünlüdür. Ayvalık ilçesine bağlı olan bu huzur dolu tatil beldesi, mavinin ve yeşilin buluştuğu bir cennet köşesi olarak bilinir.

Sarımsaklı Plajı, sessiz ve sakin atmosferiyle dinlenmek ve keyifli bir tatil geçirmek isteyenler için ideal bir seçenek. Son zamanlarda daha bilinir hale geldiği için hem ulaşım hem de aktivite bakımından çeşitlilik arttı. Konaklama yapmak için sadece oteller değil, kiralık evler, yazlıklar ve hatta kamp alanları da mevcut. Mavi bayraklı denizinin toplam uzunluğu kesintisiz 5 km, eni ise 50 ile 100 metre olan Sarımsaklı plajlarının Türkiye genelinde başka bir örneği yok. Kumundaki insan sağlığına çok uygun radyasyon etkileşimleri, deniz suyunun arılığı ile de sadece Türkiye’nin değil dünyanın en mükemmel kumu özelliklerini taşıdığı Dünya Sağlık Örgütü tarafından belgelenmiş durumda.

Şimdi gelin, Balıkesir Sarımsaklı’yı yakından tanıyalım.

 1. Sarımsaklı Plajı’nın Büyüleyici Güzellikleri:

Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı olan Sarımsaklı, Ege Denizi’nin kıyısında yer alır. Plaj, uzun bir kumsalı ve ince kumuyla ünlüdür. Masmavi deniziyle adeta bütünleşen bu plajda yürümek, güneşlenmek veya denizin tadını çıkarmak keyifli bir deneyim sunar. Ayrıca plajın temizliği ve bakımı da ziyaretçiler tarafından sıkça övgü alır. Bazen siz şezlongda güneşlenirken kıyıya yanaşan teknelerden dondurma, simit vs. alabilirsiniz. Sahil boyunca çeşitli beach seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. İki şezlong bir şemsiye için 200-300 TL arasında fiyat belirliyorlar. Eğer ki şezlong şemsiye kullanmak istemezseniz beachlerin aralarında kendi sandalyeniz ve şemsiyenizi kullanacağınız alanlar da var. Fakat bu yıl o alanları da yeni beachlere eklemişler ve alanları küçültmüşler. Bu çok üzücü…

 1. Konaklama İmkanları:

Balıkesir Sarımsaklı, konaklama imkanları açısından da ziyaretçilerine geniş bir seçenek sunar. Plajın hemen yanında yer alan oteller, pansiyonlar ve tatil köyleri sayesinde konforlu bir tatil geçirebilirsiniz. Eğer daha bağımsız bir konaklama tercih ediyorsanız, çevredeki apart otel ve yazlık evler arasından seçim yapabilirsiniz. Çadır kurup günlük ihtiyaçlarınızı da kolaylıkla karşılayabileceğiniz kamp alanları da var. Ben her gittiğimde genellikle Airbnb üzerinden günlük evlerden kiralıyorum. Tabi ki fiyatlar yine bu yıl en düşük 1000 TL’den başlıyor.

 1. Lezzet Durakları:

Sarımsaklı, aynı zamanda lezzet duraklarıyla da ünlüdür. Plajın etrafında yer alan restoranlar ve kafeler, Ege mutfağının lezzetlerini sunar. Özellikle deniz ürünleri ve zeytinyağlı mezelerin tadına bakmanızı şiddetle öneririm. Serinletici bir içecek eşliğinde güneşin tadını çıkarmak için plaj kenarındaki kafelerde keyifli bir mola verebilirsiniz.

 1. Gezilecek Yerler:

Balıkesir Sarımsaklı, sadece güzel bir plaj değil, aynı zamanda çevresindeki gezilecek yerlerle de ziyaretçilerini büyüler. Tatilinizde zaman ayırmanızı tavsiye ettiğim yerlerden biri, Ayvalık merkezdir. Burada tarihi sokakları, Rum evleri ve lezzetli deniz ürünleriyle ünlü balık lokantalarıyla keyifli bir gezi yapabilirsiniz. Ayrıca Cunda Adası ve Devil’s Feast (Şeytan Sofrası) gibi doğal güzellikler de yakınlarında bulunmaktadır.

5. Aktiviteler ve Eğlence:

Sarımsaklı Plajı, sadece güneşlenmek ve denize girmek için değil, aynı zamanda çeşitli aktiviteler ve eğlence imkanları için de ideal bir nokta. Plajda su sporları yapabilir, plaj voleybolu oynayabilir veya tekne turlarına katılabilirsiniz. Ayrıca çevredeki Aquaparklar ve lunaparklar da ailece keyifli vakit geçirmenizi sağlar.

Balıkesir Sarımsaklı Plajı, muhteşem doğası, berrak denizi ve sıcak atmosferiyle unutulmaz bir tatil deneyimi sunar. Sessiz ve sakin bir ortamda dinlenmek, Ege’nin eşsiz güzelliklerini keşfetmek ve lezzetli yemeklerin tadına bakmak isteyenler için vazgeçilmez bir destinasyondur. Türkiye’nin gizli cennetlerinden biri olan Balıkesir Sarımsaklı, tatil planlarınızda mutlaka yer almalıdır.

Sarımsaklı’nın Koylarından da kısaca bahsedelim isteriz.

Sarımsaklı, Ayvalık ilçesinde yer alan bir plaj beldesidir ve çevresinde birçok güzel plaj bulunmaktadır.

 1. Sarımsaklı Plajı: Sarımsaklı’nın en ünlü plajı olan Sarımsaklı Plajı, uzun ve geniş kumsalı, berrak denizi ve temiz sahil şeridiyle ziyaretçilerini cezbeder. Bu plaj, turistler ve yerli halk arasında popüler bir destinasyondur.
 2. Altınova Plajı: Sarımsaklı’nın güneyinde yer alan Altınova Plajı, doğal güzellikleri ve sakin atmosferiyle bilinir. Temiz kumsalı ve masmavi denizi, rahatlatıcı bir deneyim sunar.
 3. Küçükköy Plajı: Sarımsaklı’nın kuzeyinde yer alan Küçükköy Plajı, sessiz ve huzurlu bir ortama sahiptir. Sahil boyunca sıralanan restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere güzel bir deniz manzarası eşliğinde yemek keyfi sunar.
 4. Büyükhusun Plajı: Sarımsaklı’nın yakınındaki Büyükhusun Plajı, doğal güzellikleri ve sakin atmosferiyle bilinir. Burada güneşin ve denizin tadını çıkarabilir, plajda dinlenerek huzur bulabilirsiniz.
 5. Şeytan Sofrası Plajı: Sarımsaklı’ya yakın olan Şeytan Sofrası Plajı, farklı bir atmosfere sahiptir. Yüksek kayalıkların üzerinde yer alan bu plaj, muhteşem manzarasıyla dikkat çeker. Plajda güneşlenirken eşsiz bir manzara keyfi yaşayabilirsiniz.
 6. Badavut Koyu: Sarımsaklı’ya 5 dk. mesafede kumu ve deniziyle keyif yapabileceğiniz sakin bir koy. Deniz sıcaklığı Sarımsaklı Plajı’na göre daha ılık.
 7. Koca Koyu: Sarımsaklı’nın en gizemli koylarından biri olan Koca Koyu, adını büyüleyici manzarasından alır. Sakin ve izole bir konuma sahip olan Koca Koyu, keşfedilmeyi bekleyen bir cennet gibidir. Koyun berrak sularında yüzmenin keyfini çıkarabilir ve plajın huzurlu atmosferinde dinlenebilirsiniz.

Bu plajlar, Sarımsaklı ve çevresindeki plajlar arasında sadece birkaç örnektir.

Siz kendi keşiflerinizi yaparsanız eğer, bizimle de paylaşın.

Tatiliniz bir pamuk şeker tadına geçmesini diliyoruz:)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Bugezio.com